Poniedziałek, 6 sierpnia 2012
Egzemplarz obowiązkowy za 54 mln zł
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru333
Jak już pisaliśmy, pod koniec czerwca na stronie internetowej naszej głównej książnicy zamieszczono „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2011”. Poprzednio zwróciliśmy uwagę na wyłaniający się z tego dokumentu oraz z opublikowanej w lipcu kolejnej edycji „Ruchu Wydawniczego w Liczbach” obraz problemu, jakim jest ustalenie liczby tytułów ukazujących się co roku w Polsce. „Sprawozdanie” pozwala też na przedstawienie innego zagadnienia, znacznie bardziej dotkliwego dla wydawców, a mianowicie sprawy niezwykle wysokiej ilości egzemplarzy obowiązkowych, niespotykanej w innych krajach. Wydawcy są ustawowo zobowiązani wysyłać wszystkie swoje publikacje do bibliotek wymienionych w słynnym, żeby nie powiedzieć osławionym, Rozporządzeniu z 6 marca 1997 roku, którego tytuł jest długi i przyciężki, a brzmi „Rozporządzenie ministra kultury i sztuki w sprawie wykazu bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasad i trybu ich przyznawania”. Można się założyć, że bardzo mało osób ze świata książki zna ten wspaniały tytuł bardzo przecież istotnego dla wydawców aktu prawnego, który nakłada na nich niezły haracz, bo liczony rocznie w milionach złotych. Przypomnijmy, że zgodnie z tym ciągle obowiązującym Rozporządzeniem wydawcy są zobowiązani do wysyłania do Biblioteki Narodowej i do Biblioteki Jagiellońskiej po 2 egz. każdej publikacji, a do 13 kolejnych bibliotek po jednym egzemplarzu. Wśród nich jest 9 bibliotek uniwersyteckich i 4 biblioteki o statucie bibliotek wojewódzkich. Warszawa jest na tej liście preferowana, bo prawo do egzemplarza obowiązkowego ma nie tylko Biblioteka Narodowa, ale też Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Zaskakujący jest fakt, że uprzywilejowane zostało jeszcze jedno miasto, a jest nim Lublin, jednak sprawa staje się jasna, gdy skojarzymy, …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1047 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się