Piątek, 24 lutego 2006
Krótki kurs prawa autorskiego
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2006
Często zdarza się, że utwór zostaje stworzony przez osobę zatrudnioną przez wydawcę na podstawie umowy o pracę. Najczęściej taka sytuacja występuje w przypadku grafików, ale utwory w rozumieniu prawa autorskiego mogą również wyjść spod rąk redaktorów (twórcze opracowanie redakcyjne, dobór haseł w słowniku, układ treści w innej publikacji), pracowników działów marketingu (informacje prasowe, materiały promocyjne), a nawet handlowców (autorska umowa handlowa). Prawo autorskie zarezerwowało dla tego typu utworów odrębną kategorię – utwór pracowniczy. W ustawie z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych utworom pracowniczym poświęcono cztery artykuły (art. 12-14 oraz art. 74), przy czym pierwsze dwa dotyczą kwestii ogólnych (wszystkich utworów pracowniczych), zaś art. 14 oraz art. 74 zostały zawężone do szczególnego rodzaju utworów pracowniczych – art. 14 mówi o utworze naukowym stworzonym przez pracownika instytucji naukowej, a art. 74 o programach komputerowych stworzonych w ramach stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy „pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron”. Przepis ten wskazuje na kilka elementów, które muszą wystąpić, byśmy mieli do czynienia z utworem pracowniczym. Przede wszystkim stworzenie utworu musi być wynikiem wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, co oznacza …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 844 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się