Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Księgarze trafili do Senatu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru248
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy, Izby Księgarstwa Polskiego oraz Zrzeszenia Handlu i Usług, działając także w imieniu SKP, przedstawili 28 maja w Senacie RP projekt Ustawy o książce. Na spotkaniu obecny był także przedstawiciel Polskiej Izby Książki. Projekt wraz z obszernym uzasadnieniem złożono na ręce Krystyny Bochenek, wicemarszałka izby wyższej parlamentu, oraz senatora Zbigniewa Szaleńca. Po konsultacjach parlamentarnych projekt ma być skierowany do senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. – To przełom na drodze do uporządkowania rynku książki w Polsce – powiedział Bibliotece Analiz Jerzy Mechliński, przewodniczący OSK. (PW) Jestem za Wreszcie księgarze wzięli sprawy w swoje ręce i przygotowali projekt ważnej dla nich ustawy, która chroni interesy branży. Zrobili to z pominięciem PIK, która w 2005 roku wypowiedziała się przeciwko regulacji rynku. Moim zdaniem członkowie PIK zrobili wówczas poważny błąd, czego cenę płacą dziś w formie bardzo wymiernej, bo finansowej, musząc godzić się na niekorzystne dla nich warunki dyktowane przez największych detalicznych odbiorców – Empik, Matrasa i hipermarkety. Paradoksalnie, brak ustawy o cenach książek bardziej uderzył w wydawców niż w niezależnych księgarzy. Byłoby dobrze, gdyby PIK szybko zajęła stanowisko w tej sprawie, zwłaszcza jeśli ma ambicję być Izbą nie tylko wydawców, lecz reprezentującą całe środowisko książki. Źle by się też działo, gdyby wydawcy nie uczestniczyli przy powstawaniu tak ważnej dla rynku regulacji – lekceważąc inicjatywę księgarzy znów działać będą na swoją niekorzyść. Dlaczego uważam, że rynek książki w Polsce powinien być regulowany? Bo daje to bardziej wyrównane warunki wszystkim uczestnikom rynku, wbrew pozorom większe możliwości działań …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 986 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się