Czwartek, 1 grudnia 2011
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru315
Jestem akademickim belfrem, w związku z tym od czasu do czasu, w ramach akcji edukacyjnych, dzielę się swoją miłością do książek z licealistami – z nadzieją, że… warto. Tego rodzaju spotkania, w domach kultury, świetlicach i bibliotekach, miewają trudny do przewidzenia przebieg, co na ogół lubię, chociaż czasami wzbudza to we mnie paniczny strach. Tym razem zaproszono mnie do małej biblioteki w Nowej Hucie. Tam stanąłem naprzeciwko młodych, poddawanych intensywnemu procesowi edukacji szkolnej. I się zaczęło… Pani od polskiego, z wyraźną skłonnością do przeżywania swojej nauczycielskiej misji, przedstawiwszy mnie, zadała fundamentalne pytanie, które zabrzmiało jak słynna fraza pewnego paprykarza. Otóż pani od polskiego, patrząc na mnie błagalnym wzrokiem, zapytała: – Co czytać, panie doktorze!? Co czytać!? – Już wiedziałem, że łatwo nie będzie… A może nawet będzie jeszcze gorzej. Pytanie polonistki zawisło w powietrzu tylko na chwilę, bo z nieskrywaną ironią w głosie jakiś młody dryblas, który siedział w pierwszym rzędzie, skontrował falsetem: – Ale po co czytać!? Oto jest pytanie. – Przez chwilę myślałem, że może najlepiej by było, gdybym się szybko i po angielsku ulotnił z tego miejsca, w tym momencie bowiem przesądzona została moja porażka jako tego, co niesie kaganek miłości do książek. Od razu zdałem sobie sprawę, że miłość pani polonistki do jej trzódki uczniów nie jest z ich strony jakoś przesadnie …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 865 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się