Piątek, 27 czerwca 2008
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2008
Gdy rok czy dwa temu natrafiłem w jakiejś księgarni na opasły tom wyliczający „1001 filmów, które muszę obejrzeć przed śmiercią”, wiedziałem, że z pewnością ktoś uczynny będzie chciał mi podsunąć również obrazy, utwory muzyczne, książki. Są, a jakże. Wyliczanki obejmują między innymi hity na DVD, ikony architektury, wskazówki dotyczące zarówno techniki pisania jak wynajdywania pomysłów, pytania dla fanów nocnych seansów filmowych (?), zwierzęta, jakie można napotkać w mieście, gotowe ilustracje, rodzinne wycieczki, wzory do szycia narzut (!), piosenki dla ulicznych grajków (!!), zastosowania octu (!!!). Zastanowił mnie tomik dla dzieci „Would they love a lion? 1001 questions and answers” – myślę, że to stanowczo za mało, dociekliwość malców jest nieograniczona. Prawdę mówiąc to przypadek wszystkich tych pozycji: są użytecznymi acz bardzo ograniczonymi, autorskimi wyborami. Peter Boxall, autor „1001 books you must read before you die” (Cassell), przyznaje to w przedmowie: „Chciałem poruszyć czytelników moją selekcją, tytułami włączonymi i pominiętymi. Uważam, że powinno to stać się początkiem nowej debaty o kanonie literackim”. Zamiar ambitny i nie wątpię, że Boxall mówi szczerze, choć debatować – jeśli w ogóle do tego dojdzie – będą wyłącznie krytycy literaccy. Czytelnicy co najwyżej odpowiedzą na ankiety podsunięte im przez dzienniki. Zresztą nawet tego nie można być pewnym – ktoś, kto uwierzy rekomendacji wpływowego „Tatlera” – „Wyłącznie książki, które naprawdę trzeba poznać… cała biblioteka w kieszeni, wystarczy sięgnąć, by odczuć wyższość posiadanej wiedzy” – nie będzie sobie zawracał głowy żadnym kanonem. Dla ludzi, którzy czytają dwie książki na rok, i tak braknie czasu. Boxall jest wykładowcą angielskiego uniwersytetu, swój wybór oparł na selekcjach nadesłanych przez setkę z okładem krytyków, wydawców i kolegów uniwersyteckich. Nie ma się więc co dziwić jej anglosaskiemu (nawet angielskiemu, jak zauważają amerykańscy recenzenci) skrzywieniu. …
Wyświetlono 25% materiału - 281 słów. Całość materiału zawiera 1124 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się