Czwartek, 27 lutego 2014
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2014
W 2005 roku w Stanach ukazała się krótka powieść Grega Sarwy „The Cattle”. Wydała mi się wtedy dość prorocza – oto rząd amerykański akceptuje wreszcie dowody osobiste, przy okazji zaś wpada na pomysł „uzupełnienia” podstawowych danych, jakie wymagane są do identyfikacji. Zbieranie zlecono specjalnie powołanej agencji – rządowej, ale niezależnej i szybko wymykającej się spod jakiejkolwiek kontroli. Władze przystają jednak na takie rozwiązanie, mało tego, przeforsowują wprowadzenie obowiązkowych mikroczipów z przekaźnikami radiowymi, dzięki którym można dokładnie poznać obyczaje i nawyki obywateli, pilnować ich zachowania, reagować na wybryki. Totalitarna wizja? A jakże. Nie pamiętam rozwiązania, bodaj tylko niektórzy bohaterowie dożyli końca, który też nie był w pełni szczęśliwy. Książka ukazała się rok później pod polskim tytułem „Bydło”. Wrażenia nie wywarła, na co wpływ miał moim zdaniem styl oryginału – był to debiut Sarwy, powieści zabrakło dobrego redaktora, co czuło się w sztucznych dialogach i przegadanych opisach. Tematyka elektronicznej kontroli rozciągniętej nad obywatelami pojawia się jednak coraz częściej – nic dziwnego, niemal już bez przerwy słyszymy o podglądaniu, podsłuchiwaniu, sprawdzaniu, cenzurowaniu, usuwaniu, zbieraniu haków. Można to zrobić „na chama”, co wywołuje protesty w sieci i wyciąga ludzi na ulicę, ale można i subtelnie, wmawiając wszystkim, że to dla ich dobra i że właściwie sami tego chcą. To wątek „The Circle” (Hamish Hamilton), bestsellera amerykańskiego autora Dave’a Eggersa, w Polsce znanego jedynie z kilku książek, choć więcej rozgłosu wydają się przynosić jego inne publikacje (w tym magazyn „McSweeney”) i działalność edukacyjno- charytatywna. Tytułowy „serkl” budzi skojarzenia – chyba zamierzone – z Google’em i Microsoftem, systemami dominującymi naszą internetową rzeczywistość. Fabuła jest prosta niczym najbardziej skuteczne pomysły: co by było, gdyby?… Absolwentka college’u nudzi się jak mops w pracy w swoim małym miasteczku. Telefon od uniwersyteckiej koleżanki zmienia wszystko …
Wyświetlono 25% materiału - 285 słów. Całość materiału zawiera 1142 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się