Poniedziałek, 20 listopada 2006
Świętowali wydawcy z księgarzami
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru182
Wspólny jubileusz dwóch organizacji branżowych czczono 6 listopada w Bibliotece Narodowej. Polskie Towarzystwo Wydawców Książek obchodzi w tym roku 85-lecie założenia, a Stowarzyszenie Księgarzy Polskich – 50-lecie. Uroczysta sesja połączona była z inauguracją jubileuszowej wystawy poświęconej działalności PTWK i SKP, a zorganizowana została przy współudziale Biblioteki Narodowej. Patronat honorowy nad nią objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorami scenariusza są Barbara Petrozolin-Skowrońska oraz Bogdan Klukowski. Oboje podczas sesji przedstawili dzieje swoich organizacji. Interesującą stronę wizualną ekspozycji zapewnił Andrzej Tomaszewski, wybitny grafik i typograf. Zespół przygotowujący wystawę był bardzo liczny i składał się z najbardziej aktywnych członków SKP i PTWK, a byli to, oprócz już wymienionych: Waldemar Janaszkiewicz, Irena Janowska-Woźniak, Krzysztof Kaleta, Alicja Mystkowska- Leszczyńska, Halina Penkala oraz Katarzyna Iwanicka, Barbara Dębiec-Kalinowska, Andrzej Heinrich, Hanna Lebecka, Barbara Olszańska, Olcha Sikorska, Aniela Topulos oraz Maria Kuisz i Urszula Ciach z Biura PTWK. Komisarzem wystawy jest Lidia Sadowska. Inauguracyjną uroczystość w Bibliotece Narodowej prowadzili prezesi obu organizacji – Rafał Skąpski (PTWK) i Waldemar Janaszkiewicz (SKP). Gospodarz spotkania – Michał Jagiełło, dyrektor BN – w swoim słowie wstępnym skierowanym do audytorium stwierdził, że „inteligencja polska nie zginęła i nie zginie”, zaś Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, podkreśliła wspólne cele trzech środowisk: „jesteśmy i będziemy partnerami – bibliotekarze, księgarze i wydawcy”. Rafał Skąpski stwierdził, że księgarze i wydawcy „mają wspólne korzenie od wielu lat” i przypomniał o rozwiązaniu organizacji branżowych obu środowisk w 1950 roku i o ich odrodzeniu w roku 1956. Przypomniano też, że tradycje organizacji księgarskiej sięgają roku 1908, gdy …
Wyświetlono 25% materiału - 248 słów. Całość materiału zawiera 992 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się