Poniedziałek, 20 września 2010
Wydawcy partnerem rządu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru283
W poprzednim numerze zapowiadaliśmy spotkanie przedstawicieli branży wydawniczej i rządu, którego celem miała być próba dojścia do kompromisowych rozwiązań legislacyjnych związanych z planami wprowadzenia od stycznia 2010 roku 5-proc. stawki VAT na książki drukowane oraz wysokości podatku odnośnie książek elektronicznych. W ostatnich dwóch tygodniach doszło aż do dwóch takich wydarzeń. Najpierw, 8 września reprezentanci Polskiej Izby Książki, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Izby Wydawców Prasy oraz Biblioteka Narodowej spotkali się z ministrem w kancelarii premiera Donalda Tuska, Michałem Bonim oraz podsekretarzem stanu w ministerstwie finansów Maciejem Grabowskim, odpowiedzialnym w resorcie za sprawy podatkowe. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Rafała Skąpskiego, prezesa PTWK. „Przedstawiciele organizacji branżowych zaprezentowali stronie rządowej swoje argumenty na rzecz zachowania zerowej stawki VAT. Minister Grabowski autorytatywnie nas poinformował, iż sprawa VAT na książki jest przesądzona, nie ma żadnej szansy na przedłużenie derogacji (podobno ostatnie przedłużenie, w 2007 roku, otrzymaliśmy pod warunkiem, iż dalszych przedłużeń nie będzie). Poinformował również, iż rząd planuje ujednolicenie stawki preferencyjnej 5-proc. na książki papierowe, audiobooki oraz e-booki wydane na nośnikach fizycznych (e-booki dostępne on-line pozostaną z podatkiem w wysokości 23 proc.)” – czytamy w komunikacie, jaki po tym spotkaniu opublikowało biuro PIK. Wiadomo również, że na temat tej ostatniej kwestii rozgorzała gorąca dyskusja. Przypomnijmy, że uczestnicy rynku opowiadają się za ujednoliceniem – podobnie jak miało to już miejsce w Hiszpanii – stawki podatkowej na książki, bez względu na ich postać. W wyniku dyskusji z przedstawicielami administracji państwowej ustalono, że …
Wyświetlono 25% materiału - 235 słów. Całość materiału zawiera 940 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się