Wtorek, 4 lipca 2006
Silniejsze ksero, słabsze wydawnictwa
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru171
– Reakcje większości wydawców na problem reprografii są chore – mówi Paweł Esse, dyrektor generalny Wydawnictwa C.H. Beck. – Podnoszenie cen oznacza „wykolejenie się” z rynku. Inni obniżają ceny na „wrażliwe” produkty, tak robi Beck, chociaż to nie rozwiązuje problemu, jeszcze inni machają na wszystko ręką. Z drugiej strony istnieje chaos informacyjny, prawo jest niejednoznaczne, nie do końca wiadomo, co wolno, a czego nie wolno. Jedno jest pewne – należy działać na świadomość społeczną oraz walczyć z dochodowym kserowaniem, dążąc do wyeliminowania z rynku nieuczciwe punkty ksero. – Nasze interwencje na wydziałach prawa doprowadziły do zamknięcia kilku punktów kserograficznych. Jednak walka trwa nadal. „Wyproszone” z wydziałów prawa punkty ksero przenoszą się najczęściej w pobliże wydziałów i kontynuują swoją działalność – twierdzi Urszula Gełczewska z działu marketingu Becka. – Musi dojść do dużej zmiany jakościowej w zakresie stosowania prawa – mówi Paweł Esse. – Sądy i prokuratury muszą orzekać w sposób jednoznaczny. To jest zadanie dla PIK: poinformowanie aparatu ścigania i sądownictwa, jak traktować tego typu sprawy. Inne organizacje branżowe, np. ZPAV, wywierają taką presję i chyba możemy się od nich czegoś nauczyć – dodaje.                                                                                           *** Obecnie Beck uczestniczy w trzech postępowaniach karnych dotyczących nielegalnego kopiowania książek w punktach ksero usytuowanych na wydziałach prawa lub w ich pobliżu. Współpracuje w tym zakresie z władzami dziekańskimi, autorami oraz księgarzami. Zarzuty dotyczą powielania książek wielu wydawnictw. Najświeższa jest sprawa toruńska – niespodziewanie w jednej z księgarń akademickich w Toruniu zaczęła spadać sprzedaż kolejnego wydania publikacji „Prawo karne” prof. Andrzeja Marka. Pracownicy księgarni postanowili wyjaśnić sytuację. W punkcie ksero usytuowanym w pobliżu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zakupili powielony oraz zbindowany podręcznik i przekazali …
Wyświetlono 25% materiału - 273 słów. Całość materiału zawiera 1093 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się