środa, 24 sierpnia 2016
Włodzimierz Odojewski (14.06.1930-20.07.2016)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2016
"Pamięć jest potrzebą honoru i nie da się jej pogrzebać ani zasypać, a najgorsza jest amnezja" - mawiał Włodzimierz Odojewski, jeden z naszych najwybitniejszych prozaików. Odojewski urodził się 14 czerwca 1930 roku w Poznaniu. Należał do pokolenia "Współczesności". Podczas okupacji przebywał u rodziny na Podolu, potem powrócił do Wielkopolski, zaliczając w latach 1945-49 epizod szczeciński. Tam, jako muturzysta in spe, wstąpił do Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich. Studiował socjologię i ekonomię w Poznaniu. W 1951 roku debiutował powieścią "Wyspa ocalenia", emitowaną we fragmentach na falach Polskiego Radia, wydaną dopiero po Odwilży. W 1959 roku przeprowadził się do Warszawy, dwa lata później objął stanowisko kierownika Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia. W 1970 roku wyjechał najpierw do Francji na zaproszenie PEN-Clubu, a kilka miesięcy później do Niemiec na stypendium przyznane mu przez berlińską Akademię Sztuki. Gdy Jan Nowak-Jeziorański zaproponował mu kierownictwo działu kulturalno-literackiego Radia Wolna Europa, zacumował w Monachium. Do Polski wrócił po dwudziestu latach, dzieląc potem czas między stolicą Bawarii a Warszawą. Gdy owdowiał, przeprowadził się do Domu Muzyka Seniora, tam odwiedzała go mieszkająca od lat we Francji córka. Wedle zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej od lutego 1964 roku do grudnia 1965 roku był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, zarejestrowanym pod kryptonimami: WO, WOd, W, co przed ośmioma laty ujawniła Joanna Siedlecka w książce pt. "Kryptonim >>Liryka<<". Z odkrytych przez nią dokumentów wynika, że wykorzystywał ten status dla zapewnienia sobie gwarancji nietykalności przy staraniach o zagraniczne tłumaczenia, które załatwiał drogą prywatnych kontaktów. Odojewski nigdy jednak nie ujawnił ceny, jaką płacił za …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1000 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się