Piątek, 22 lipca 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2016
"Ciągle pada", "Dzień jeden w roku", "Niebo z moich stron", "Wschód słońca w stadninie koni" czy "Przyjdź w taką noc" to tylko niektóre z przebojów polskiej muzyki rozrywkowej ornamentowane słowami Krzysztofa Dzikowskiego, który ? korzystając ze wsparcia Rafała Podrazy - opublikował wspomnienia zatytułowane "Tekściarz" (taki bowiem fach wpisuje w rubrykę zawód) promowane w Domu Literatury (ukłony dla Bogumiła Paszkiewicza). "Proszę państwa, dzisiaj wśród nas jest autor tekstu tej piosenki. Brawa dla autora!" - usłyszał pewnego razu na koncercie Katarzyny Sobczyk, wykonawczyni jego szlagieru pt. "Mały Książę". "Słychać brawa, Kasia wchodzi, zaczyna szeptać wdzięcznym głosem >>Gdzie jesteś, Mały Książę, gdzie?<<, a prostacki głos z końca sali odpowiada: >>W sraczu!<<". Była szansa, że Dzikowski zostałby krezusem. "Latem, 1970 roku, kiedy byłem na wakacjach, do ZAiKS-u - przez PAGART - zadzwonił menedżer Presleya. Elvis chciał zaśpiewać >>Annę Marię<<. Wszystko jednak spaliło na panewce, bo ZAiKS-owi nie udało się skontaktować ani ze mną, ani z kompozytorem, Sewerynem Krajewskim, też urlopującym (...). Kazano menedżerowi zatelefonować za miesiąc. Oczywiście nie zadzwonił. Kiedy się o tym dowiedzieliśmy, szlag nas o mało nie trafił. A wystarczyło tylko nadać przez radio komunikat, że jesteśmy proszeni o pilny kontakt". Przygodę z piosenką zaczynał Dzikowski u schyłku dekady lat pięćdziesiątych: "Zanim piosenka trafiła na antenę radia, musiała przejść przez sito. Selekcji dokonywał zawsze sam Władysław Szpilman, szef redakcji muzyki rozrywkowej Polskiego Radia. Prywatnie elokwentny, z wielkim poczuciem humoru, zawodowo dosłownie trząsł instytucją, w której był zatrudniony. Potrafił kogoś w jednej chwili wywindować albo zniszczyć. Był w tym bezkompromisowy. Mimo surowości i bezkompromisowości Szpilmana były to moim zdaniem najlepsze czasy, jeżeli chodzi o muzykę w Polskim Radiu". Bohater książki, jako scenarzysta i aktor, występował na deskach Stodoły, klubu studentów Politechniki Warszawskiej. …
Wyświetlono 25% materiału - 279 słów. Całość materiału zawiera 1119 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się