Czwartek, 4 października 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru337
Jarosław Lipszyc twierdzi, że prawo autorskie jest dziewiętnastowiecznym przeżytkiem, wobec tego postuluje jego likwidację w imię wolnego dostępu do dóbr kultury. Teza cokolwiek utopijna i brzmi jak hasło na sztandarach Polskiej Partii Piratów, ale niech tam… Warto jednak przyjrzeć się jej uzasadnieniu, które Jarosław Lipszyc powtarza od lat jak mantrę. Głosi oto, że żyjemy teraz – w odróżnieniu od analogowych czasów minionych – w epoce społeczeństwa informacyjnego: „większość życia kulturalnego i społecznego toczy się za pośrednictwem mediów elektronicznych” (jaroslawlipszyc. salon24.pl). Naturalnie wolno mu tak sądzić, ale to nie jest prawda. Natomiast konsekwencje tego faktu są, zdaniem Lipszyca, oczywiste. W jednym ze swoich manifestów pisze: „W czasach analogowych, kiedy opublikowanie czegoś było zdarzeniem dość wyjątkowym, prawo autorskie dotyczyło niewielkiej grupy ludzi. Jednak w ciągu kilku ostatnich lat to się zmieniło”. Co się zmieniło?… Można by sądzić, że autor tych słów ma na myśli jedynie zmiany ilościowe, że teraz jest więcej twórców niż dawniej i to powoduje, iż prawo autorskie jest nieprzydatne. Ale to tylko pozór: otóż Lipszycowi chodzi o coś zgoła innego. Jego fundamentalna teza brzmi następująco: „Wszyscy jesteśmy twórcami”. Dawniej nie wszyscy byliśmy twórcami, a teraz jesteśmy! Tak twierdzi kategorycznie Jarosław Lipszyc i warto mu to zapamiętać. Intelektualna karkołomność tego poglądu onieśmiela, jednak mimo to ten absurd wymaga komentarza. Otóż od tzw. zarania dziejów aż po dzień dzisiejszy nie wszyscy jesteśmy …
Wyświetlono 25% materiału - 221 słów. Całość materiału zawiera 884 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się