środa, 27 czerwca 2007
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2007
Pochylmy się znowu nad współtwórczością. Klarowny wyrok Sądu Najwyższego sprzed pięciu lat wyraźnie stawia granicę pomiędzy współtwórczością a działalnością pomocniczą wobec twórczej, nie powodującą powstania wkładu twórczego w dziele. Wyrok, który tym razem prześledzimy, odnosi się również do innej kluczowej kwestii prawa autorskiego – kiedy możemy mówić o utworze i jak w praktyce ustalać czy mamy do czynienia z prawnoautorską ochroną czy nie. Fotograf a fotografik Spór, który doczekał się finału przed Sądem Najwyższym, dotyczył oryginalnych, artystycznych zdjęć projektowanych przez znanego artystę Zbigniewa Bajka. Bajek, z wykształcenia artysta plastyk, absolwent krakowskiej ASP, uprawia malarstwo, fotografikę, rysunek i grafikę, tworząc dzieła bardzo charakterystyczne, bez wątpienia napiętnowane indywidualnym charakterem. W przypadku fotografii artystycznej tworzy on niezwykłe kompozycje, decydując o wszelkich szczegółach, często będąc również elementem kompozycji. Tak było i z cyklami jego prac: „Żywioły”, „Według księgi Tobiasza” oraz „Tatuaż”. Przy ich tworzeniu Bajek korzystał z pomocy profesjonalnego studia fotograficznego (Studio „F.”) i jego dwóch pracowników – Mirosława M. i Jacka S. Sam artysta był elementem fotografowanych kompozycji, szczegółowo opracował artystyczną koncepcję dzieł, decydował o wyborze eksponatów, miejscu sesji fotograficznej oraz parametrach technicznych zdjęć: ich wielkości, rodzaju nasycenia i rodzaju papieru, momencie wykonania poszczególnych zdjęć (dawał znak do naciśnięcia migawki). Uczestniczył również przy wywoływaniu zdjęć i wykonywaniu odbitek, podejmując decyzje co do kadrowania, kształtu i wielkości fotografii. Pracownicy studia zajmowali się stroną techniczną – dostarczali sprzęt fotograficzny, lampy, czarny aksamit jako tło, podczas sesji obsługiwali sprzęt, zmieniali filmy i na znak Bajki wykonywali zdjęcia. Podczas paryskiej wystawy zdjęć artysty umieszczono informację, że realizatorem technicznym …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1005 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się