Poniedziałek, 20 lipca 2009
Najważniejsze książki XX wieku
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2009
W ydany po raz pierwszy w 1918 roku „Wstęp do psychoanalizy” jest zbiorem wykładów jakie Sigmund Freud wygłosił w latach 1915-1917 na uniwersytecie w Wiedniu. Stał się on w pewnym sensie podsumowaniem i usystematyzowaniem jego poglądów. Napisałem „w pewnym sensie”, gdyż rozwój doktryny Freuda trwał do końca jego życia (zmarł w 1939 roku w wieku 80 lat), ale we „Wstępie do psychoanalizy” dokonał on swoistej naukowej spowiedzi przed audytorium nie składającym się z fachowców w tej dziedzinie. Wystąpił z tematem poza swoje środowisko. Wewnętrzny konflikt Główne problemy omawiane przez autora w jego książce to czynności pomyłkowe i marzenia senne. Freud uznał, że działanie człowieka jest uzależnione w ogromnym stopniu od relacji pomiędzy tym co świadome a podświadome. Podświadomej stronie naszej psychiki, pełnej dzikich instynktów – z agresją i pożądaniem na czele – będących spuścizną po świecie zwierząt, z którego – jak za Darwinem wnioskował Freud – wywodzi się człowiek, nadał nazwę „id” czyli „to”. Przeciwwagą dla „id” było jego zdaniem „superego” czyli „super- ja”, a więc nasze etyczne i moralne nakazy i zakazy czyli to wszystko, co rozumiemy pod pojęciem sumienia. Pomiędzy tymi dwoma biegunami umieścił Freud „ego” („ja”) czyli świadomość, za pomocą której człowiek usiłuje zachować równowagę między tym co naturalne, ale groźne i niebezpieczne („id”), a sferą ochronną, zapewniającą wyidealizowany obraz własny („superego”). To ostatnie chce zawładnąć mniemaniem człowieka o sobie i cenzuruje czyli nie dopuszcza do „ego” przejawów istnienia „id”. Jest to nieustanny konflikt, w którym „ego” usiłuje zachować coś w rodzaju roli rozjemcy. Kiedy rola ta wymyka się spod kontroli, następują rozmaite …
Wyświetlono 25% materiału - 256 słów. Całość materiału zawiera 1027 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się