Poniedziałek, 20 września 2010
Brak decyzji rządu, brak decyzji rynku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru283
W ostatnich tygodniach reprezentanci organizacji branżowych spotykali się z przedstawicielami rządu, w celu rzucenia większej ilości światła na centralne działania związane z wprowadzeniem, już za nieco ponad trzy miesiące wyższej stawki podatku VAT na książki. O efektach tych działań informujemy na następnej stronie. W dalszym ciągu branża nie zna jednak szczegółów planowanych regulacji. Wszystkim brakuje także odpowiedzi na najważniejsze – z punktu widzenia normalnego funkcjonowania na rynku – pytania. Zmiany wymuszą na uczestnikach handlowego obrotu książką określone decyzje, związane z określaniem wysokości cen czy zarządzaniem produkcją i zapasami. W dyskusjach na temat podniesienia stawki podatku VAT na książki pojawia się groźna perspektywa dużej fali zwrotów z detalu i hurtu, która w paraliżujący sposób może wpłynąć na ogromną część branży, a zwłaszcza na najmniejsze i najsłabsze ekonomicznie spośród obecnych na rynku podmiotów wydawniczych. Dlatego zwróciliśmy się do niektórych firm dystrybucyjnych z pytaniem o zakładaną w tym zakresie strategię, o to czy planują, lub czy być może już zainicjowali procedurę masowych zwrotów do wydawców? W odpowiedziach, jakie otrzymaliśmy, wciąż jeszcze dominuje poczucie niedoinformowania, widać wyraźnie, że naszym respondentom do podjęcia ostatecznych decyzji w dalszym ciągu brakuje twardego gruntu, który wyznaczyć mogą dopiero konkretne rozwiązania prawne, przyjęte w tym zakresie przez legislatora. – Szczerze mówiąc jeszcze nie wiemy, jak będzie to wyglądało. Tak naprawdę wszystko zależy od klientów firmy i ich decyzji w sprawie przyszłej polityki cenowej. Dopiero zaczynamy rozmowy z naszymi partnerami i za kilka tygodni będziemy mieli pewność, co do planu działania w zakresie dalszej współpracy. Oczywiście dotyczy to również ewentualnych zwrotów. Zresztą ta konkretna kwestia także zależy od tego, czy …
Wyświetlono 25% materiału - 260 słów. Całość materiału zawiera 1041 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się