Wtorek, 20 grudnia 2011
Od nowelizacji „Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” (Dziennik Urzędowy 2010 nr 75, poz. 474) minęło kilkanaście miesięcy, możemy więc już pokusić się o pewne uwagi dotyczące przywozu i wywozu zabytków, a w szczególności książek i innych obiektów antykwarycznych. Najnowszą zmianę przepisów prawa, mającą związek z szeroko pojmowanymi zabytkami, ma „Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw” (Dziennik Urzędowy 2011 nr 207, poz. 1230). W artykule 7 wspomnianej ustawy znajdujemy zmianę „Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej” (Dziennik Urzędowy 2006 nr 225, poz. 1635, z późniejszymi zmianami), która to zmiana powinna szczególnie zainteresować antykwariuszy i klientów chcących uzyskać pozwolenie na stały wywóz zabytku za granicę. Dotychczasowe przepisy dotyczące wywozu obiektów zabytkowych precyzyjnie określają rodzaje obiektów, których wywóz za granicę Polski nie wymaga pozwolenia (pisaliśmy już o tym w „Wiadomościach Księgarskich” nr 2 (63) z 2010 roku, s. 61-64). Przypomnijmy, że takie pozwolenie wymagane jest m.in. dla: akwareli, gwaszy, pasteli, grafik i plakatów, które mają więcej niż 50 lat i wartość wyższą niż 16 tys. zł; fotografii, filmów i negatywów, które mają więcej niż 50 lat i wartość wyższą niż 6 tys. zł; rękopisów lub zbiorów rękopisów starszych niż 50 lat i o wartości wyższej niż 4 tys. zł; książek lub zbiorów książek, które mają więcej niż sto lat i wartość wyższą niż 6 tys. zł; map i partytur starszych niż 150 lat i o wartości wyższej niż 6 tys. zł. Uzyskanie takiego pozwolenia związane jest z wniesieniem opłaty – w przypadku pozwolenia na wywóz czasowy są to 44 zł, a w przypadku pozwolenia na wywóz stały jest to „25 proc. wartości zabytku ustalonej przez biegłych”. Przepisy te są …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1148 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?