środa, 30 czerwca 2010
Antykwaryczne transakcje międzynarodowe
Długo oczekiwane zmiany w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wejdą w życie 5 czerwca. Nowela z 18 marca, podpisana przez wykonującego obowiązki Prezydenta RP Marszałka Sejmu – Bronisława Komorowskiego, została już opublikowana w Dzienniku Ustaw (Nr 75, poz. 474). Warto przyjrzeć się aktualnym przepisom, ponieważ wnoszą one dużo ciekawych zmian dotyczących rynku antykwarycznego. Jedną z podstawowych różnic jest zmiana katalogu obiektów, które powinny uzyskać zgodę na wywóz. Poprzednio kategorie obiektów były ujęte w art. 59, a obecnie znalazły się w art. 51, który precyzuje, obok kategorii formalnej przedmiotów, również ich minimalną wartość finansową. Warto zaznaczyć, iż zmiany te są zgodne z duchem przepisów unijnych i ujęte w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 116/2009 z dnia 18 grudnia 2009 roku w sprawie wywozu dóbr kultury. Najbardziej nas, antykwariuszy, dotyczą kategorie podane w art. 51 ust. 1 pkt. 4, 6, 8-11 znowelizowanej ustawy. I tak zgody na wywóz za granicę wymagają zabytki z kategorii: „4) wykonanych na dowolnym materiale akwareli, gwaszy i pasteli, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł; (…) 6) oryginalnych dzieł grafiki i matryc do ich wykonania oraz oryginalnych plakatów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł; (…) 8) pojedynczych fotografii, filmów oraz ich negatywów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł; 9) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach rękopisów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 4 000 zł. 10) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach książek, które mają więcej niż 100 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł; 11) pojedynczych map drukowanych i partytur, które mają więcej niż 150 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł.”Jak więc widzimy, przy okazji ustalania katalogu obiektów, zmianie uległa również kontrowersyjna data 31 grudnia 1948 roku, która to w poprzedniej wersji ustawy o ochronie zabytków (art. 59, ust. 1, pkt. 6) określała czas powstania …
Wyświetlono 25% materiału - 330 słów. Całość materiału zawiera 1322 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?