Poniedziałek, 17 marca 2014
Najnowsze dane o stanie bibliotek w Polsce
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru377
W 2013 roku po raz trzeci Instytut Książki i „Rzeczpospolita” opracowały ranking bibliotek publicznych. Organizatorzy rozesłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz małych miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Na ankietę odpowiedziało ponad 760 placówek. Jak deklarują organizatorzy rankingu, przyjęta metoda oceny bibliotek premiuje działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę kupowanych nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki. Jednak jak to się ma do aktywności ankietowanych placówek w poprzednich edycjach rankingu? Czy przybyło biorących w nim udział bibliotek, czy skład tej grupy ulegał dużym fluktuacjom, czy może ocenie poddają się te same placówki? – Każdego roku zwiększa się liczba bibliotek biorących udział w naszym rankingu. W 2011 było to ponad 600 odpowiedzi, w 2012 ok. 700, a w roku 2013 ponad 760. Bibliotek chętnych do udziału w rankingu przybywa. W dwóch pierwszych edycjach liczba i skład ocenianych grup były zbliżone, w zeszłym roku pojawiło się dużo nowych uczestników i stąd spore przetasowanie w czołówce. Do rankingu dołączyły samorządy z bibliotekami, które zakończyły inwestycje, mają potrzebę pochwalenia się i sprawdzenia jak wypadają na tle innych. Zaczęła się pozytywna rywalizacja. To był jeden z celów, który chcieliśmy osiągnąć. Warto przy tej okazji podkreślić, że „Ranking bibliotek” skierowany jest właśnie do lokalnych samorządów. Jego celem nie było i nie jest wywołanie do tablicy bibliotekarzy. Jego celem było zestawienie gmin (z wójtami lub burmistrzami oraz radnymi na czele) i wskazanie tych, które stwarzają najlepsze warunki dla funkcjonowania i rozwoju biblioteki – przekonuje w rozmowie z Biblioteką Analiz Grzegorz Gauden, dyrektor Instytut Książki. Jednak jak twierdzi, udział w rankingu jest dobrowolny, a nie każdy chce się poddawać ocenie i porównywać z innymi. – Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy władze samorządowe nie dostrzegły jeszcze potrzeby inwestycji w swoją bibliotekę. Dla części samorządów prowadzenie bibliotek to nadal często przykry obowiązek wynikający z ustawowych regulacji – przyznaje szef IK. Na szczęście to się zmienia, czego najlepszym świadectwem jest liczba bibliotek gminnych budowanych lub modernizowanych w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek”. Jest ich 225, z czego 78 inwestycji już zakończono (stan na 31 grudnia 2013 roku). Ze statystycznego punktu widzenia podsumowanie wyników rankingu prezentuje się następująco. Biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, …
Wyświetlono 25% materiału - 368 słów. Całość materiału zawiera 1473 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się