Wtorek, 3 lipca 2018
Między wierszami
Jacka Gmocha zapytano onegdaj: „Czym jest dla pana piłka nożna?”. „Piłka nożna jest dla mnie grą zespołową” – brzmiała odpowiedź. Kwestiom zadanym temu selekcjonerowi przez tandem Arkadiusz Bartosiak – Łukasz Klinke też niekiedy towarzyszą niekonwencjonalne wywody: „Mecz piłki nożnej to ersatz wojny, a trenerom zdarza się umierać na ławkach. Kilku tak skończyło. Taka śmierć ich nobilituje.(...) To piękny koniec, choć teraz dla mnie niedostępny, ale przecież mogą znaleźć jakąkolwiek ławkę, nie musi być koniecznie trenerska. Fikną sobie tam, oddając ostatnie tchnienie. Ławka dla trenera to narkotyk – jest najważniejsza. Byle tylko nie siedzieli za nią przysięgli”. Zastanawia mnie jednak, gdzie księgarze będą eksponować ów wywiad-rzekę pod buńczucznym tytułem „Najlepszy trener na świecie” (GW Foksal), którego premiera miała miejsce w kinie Atlantic. Przypuszczam, że w dziale bajkopisarstwo, ponieważ indagujący z arkanami futbolu bywają na bakier, umożliwiając niekiedy interlokutorowi snucie opowieści w stylu barona Münchausena. Skądinąd nie tylko sportowych: „Ojciec pracował w szpitalu w Tworkach. Odpowiadał za piece i cały system ogrzewania. (...) Dyrektor szpitala dr Feliks Kaczanowski pięknie zapisał się w historii. Nie tylko ukrywał Żydów w szpitalu, ale ratował także AK-owców po wojnie. Wypisywał im żółte papiery. I chronił w ten sposób przed UB”. Ze słów wszechwiedzącego szkoleniowca wynika, że w odniesieniu spektakularnych sukcesów przeszkodziły mu spiski, rozgrywki zakulisowe, zawistne otoczenie, niezrozumienie, niesprzyjający los, urazy zawodników... (niepotrzebne skreślić). Tak miało być zwłaszcza na mundialu w Argentynie (rok 1978), dokąd „biało-czerwoni” pojechali po złoty medal – jak zaanonsował na antenie TVP wszechwładny prezes Radiokomitetu Maciej Szczepański. Tymczasem nie zmieścili się nawet na podium. Po przegranej z gospodarzami: „atmosfera w szatni grobowa. Piłkarze powychodzili spod pryszniców i snują się …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1070 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się