Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Rozmowa z Małgorzatą Rejmer, autorką książki „Błoto słodsze niż miód”
– Co wyróżniało Albanię w światowym obozie krajów komunistycznych? – Historycy używają czasem określenia „albański stalinizm”, żeby podkreślić, że albański system był powtórzeniem stalinowskiej strategii strachu, z regularnymi czystkami w obozie władzy i kultury, z więzieniami politycznymi, pracą przymusową, aparatem totalnej inwigilacji i karaniem obywateli za kontakty ze światem zewnętrznym. Opowieści nielicznych turystów o komunistycznej Albanii przypominają dzisiejsze relacje z Korei Północnej. Jeden z moich bohaterów powiedział: „Wprawdzie nie mieliśmy obozów, które przerabiały ludzi na mydło, ale mieliśmy najlepiej strzeżone granice na świecie”. Komunistyczna Albania była zamkniętą twierdzą, z granicami pilnowanymi przez strażników, którzy mieli prawo zastrzelić każdego, kto próbował uciec. Kolejnym aspektem, wzmacniającym mechanizm terroru, była odpowiedzialność zbiorowa – za występek jednej osoby karano poszczególnych członków rodziny, najczęściej zesłaniem w odległe rejony Albanii, utratą pracy albo zakazem studiowania. – Jak to możliwe, że Enver Hodża panował tak długo? – Odkąd został przywódcą partii komunistycznej w 1943 roku rządził po stalinowsku, a fale czystek powtarzały się co kilka lat. Choćby w 1951 roku rozstrzelano 22 intelektualistów, oskarżonych bezpodstawnie o próbę zamachu na ambasadę sowiecką. Nikita Chruszczow był w oczach Hoxhy najgorszym szkodnikiem, a sama Albania uznała Związek Radziecki za zbyt rewizjonistyczny już na początku lat sześćdziesiątych – i zerwała bratni sojusz. Przy okazji kolejnych zmian sojuszy politycznych represje spadały na lojalnych dotąd członków partii – w 1948 roku na „jugosławiańczyków”, a w latach sześćdziesiątych na „sowietczyków”. W latach siedemdziesiątych, gdy na świecie kwitł ruch hipisowski, przez Albanię przeszła kolejna wielka fala represji wśród ministrów i ludzi kultury. …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 988 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się