Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Oblicza zła
Są już trzy bardzo opasłe tomy, wydane z dużą starannością, wyglądają niezwykle okazale. Jednak nie są to książki, które czyta się z przyjemnością, chociaż ich lektura jest pasjonująca. Seria nosi tytuł „Oblicza Zła”, co jest bardzo adekwatnym i trafnym sformułowaniem. Bohaterami poszczególnych tomów są najbardziej potworne i zbrodnicze postaci w historii świata, a z pewnością w historii ubiegłego wieku. Tworzą panoramę ukazującą, jak tragiczny był ten wiek, w którym dwa reżimy – hitlerowski i stalinowski – w sposób zorganizowany i systematyczny wymordowały miliony ludzi. Pierwsze dwa tomy zatytułowane „Himmler. Buchalter śmierci” oraz „Goebbels. Apostoł diabła” napisał Peter Longerich, jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków, badacz niemiecki, a przy tym profesor na uczelniach amerykańskich i brytyjskich, który specjalizuje się w tematyce Holokaustu. Autorem trzeciego tomu „Stalin. Terror absolutny” jest Jörg Baberowski, również historyk niemiecki, który w swym dorobku ma liczne publikacje na temat historii Rosji i Związku Sowieckiego. Obaj autorzy nie tylko szczegółowo prezentują sylwetki swoich złowieszczych bohaterów, ukazując przy tym szeroką panoramę tamtych czasów, ale też pokazują nam współczesne niemieckie spojrzenie na zbrodnicze czasy zarówno w Niemczech, jak i w Rosji. Imponuje we wszystkich trzech pracach przyjęta metoda badawcza i autorska erudycja. Książka o Stalinie jest zadedykowana „dla Andrieja”, co wyjaśnia się pod koniec wstępu. Autor pisze: „tego, czego potrzebowałem z moskiewskich archiwów, nie znalazłbym nigdy bez Andrieja Doronina. …
Wyświetlono 25% materiału - 218 słów. Całość materiału zawiera 872 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?