środa, 3 kwietnia 2013
Jak się mają londyńskie księgarnie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru351
Okolica Charing Cross Road była mekką środowiska literackiego i małych, niezależnych księgarni. Turystom znana z autobiograficznej książki amerykanki Helen Hanff „84 Charing Cross Road”, w której zawarta jest jej 20-letnia korespondencja z londyńskim antykwariuszem spod tytułowego adresu, już w latach 50-tych stanowiła bibliofilski raj. Tam też można było spotkać Dylana Thomasa czy Auberona Waugh szukających inspirujących lektur. A dzisiaj? Doba internetu i wywin- dowanych czynszów wyraźnie przerzedza księgarskie szeregi. Feministyczna Silver Moon przejęta przez duży Foyles, jedyna w Anglii księgarnia poświęcona wyłącznie kryminałom Murder One zamknięta, podobnie jak specjaliści od sztuki Shipley i Zwemmers. Ostatnio okoliczni księgarze zorganizowali uliczne targi i choć skończyło się na paru zaledwie stoiskach, okazuje się, że nie załamują rąk i szukają innych rozwiązań niż naśladowanie księgarnianych molochów. I kiedy przyjrzeć się losom niektórych z tzw. sieciówek, wygląda na to że mogą mieć rację, przynajmniej częściowo. Dwa lata temu splajtował amerykański Borders. Firma wchodziła na angielski rynek z wielkimi ambicjami - chciała stworzyć odwiedzającym warunki, które zatrzymają ich na dłuższą chwilę i skłonią do większych zakupów, dlatego jako pierwsza na rynku nawiązała współpracę z siecią kawiarni. Niestety, mimo to klienci nie dali się oczarować. Nadszedł czas sklepu Amazon i sprzedaży popularnych pozycji w supermarketach, a recesja zadała …
Wyświetlono 25% materiału - 201 słów. Całość materiału zawiera 805 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się