Poniedziałek, 14 maja 2018
Rok 2017 na rynku antykwarycznym
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru80
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian dotyczących rynku antykwarycznego – tak dotyczących obrotów na aukcjach, jak i przepisów oraz regulacji dotyczących rynku. Zacznijmy od omówienia aukcji antykwarycznych. W roku 2017 odnotowaliśmy wzrost głównych wskaźników opisujących rynek – sumy cen wywoławczych zaprezentowanej oferty, sumy cen sprzedaży, jak i skuteczności sprzedaży zaprezentowanej oferty. Niewielkie zmiany zaobserwowaliśmy w liczbie aukcji, których w ubiegłym roku odbyło się 14 (w 2016 roku – 16). Różnica wynika z braku w zestawieniu Domu Aukcyjnego Okna Sztuki i Antykwariatu Wu-eL. Pierwsza z wymienionych firm organizowała tylko aukcje dzieł sztuki, natomiast druga organizacje aukcji przeniosła wyłącznie do internetu. W niniejszym zestawieniu nie zdecydowaliśmy się podawać aukcji zorganizowanych wyłącznie w internecie, a więc aukcji, którym nie towarzyszył katalog drukowany (w przeciwieństwie do aukcji Antykwariatów Warszawskich Lamus na portalu Secretera.pl). Wspomniany Antykwariat Wu-eL zorganizował aukcję internetową w serwisie OneBid.pl (7 września) oraz aukcję map i widoków Polski we współpracy z Sopockim Domem Aukcyjnym (28 stycznia). We wspomnianym serwisie OneBid.pl zorganizowano jeszcze trzy aukcje bibliofilskie – Antykwariatu Sobieski (2 grudnia) oraz Antykwariatu Piękne Książki (12 i 19 grudnia). Analizując zestawienie czołowych polskich firm antykwarycznych, warto zwrócić uwagę na umocnienie pozycji warszawskiego Lamusa, którego udział w rynku aukcyjnym wynosi 57,71 proc. (w 2016 roku …
Wyświetlono 25% materiału - 200 słów. Całość materiału zawiera 800 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się