Poniedziałek, 11 czerwca 2012
Trudne pytania o Nową Erę
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru329
O efektach bieżącego konfliktu w środowisku wydawców edukacyjnych piszemy nieco wcześniej w tekście poświęconym „Kodeksowi Dobrych Praktyk”. Teraz skupimy się na wskazaniu źródeł bieżących sporów wśród oficyn działających w tym segmencie rynku. Są one zresztą w dużej mierze tożsame z przyczynami konfliktu w SWE, a chodzi przede wszystkim o niektóre zapisy wspomnianego „Kodeksu” dotyczące swoistej „abolicji” dla wydawców, co do których istnieją realne podejrzenia o łamanie zasad uczciwego postępowania w działalności biznesowej. Wiele światła na tę sprawę rzuca dokument, który dotarł w ostatnim czasie do naszej redakcji. Z uwagi na ton i rozmach pewnych sformułowań, czy nawet oskarżeń wydaje się mieć on szczególne znaczenie. Świadczy o tym chociażby sam jego tytuł: „Jak wydawnictwo Nowa Era zdobyło dominującą pozycję na rynku podręczników szkolnych w gimnazjach w 2009 roku i co z tego wynika”. Autorstwo tego dokumentu należy przypisać kilku czołowym wydawcom podręcznikowym, bowiem ich nazwy widnieją pod pismem, a ponadto dokument kolportowany do różnych instytucji, w tym ministerstwa edukacji, przesyłano również „do ich wiadomości”. W grupie tej znalazły się następujące firmy: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, LektorKlett, Wydawnictwo Edukacyjne Wiking. Co w nim znajdujemy? Otóż jego autorzy podejmują się obrony idei utrzymywania równowagi między rynkowymi udziałami poszczególnych wydawnictw. W tekście czytamy m.in.: „W czasach przed reformą szkolną (do 2008 roku) na rynku podręczników istniała swoista równowaga w udziale konkretnych wydawnictw – duże wydawnictwa posiadały w nim znaczny udział, a mniejsze mały, ale na tyle solidny by móc działać na rynku i próbować go zmieniać. Konkurencyjność kształtowana była przez coraz lepsze podręczniki przygotowywane niejednokrotnie przez wydawnictwa przez kilka lat. (…) Na rynku podręczników panowała niepisana gentelmeńska umowa, która sprowadzała się do prostej reguły: duże wydawnictwa liczyły się z mniejszymi, o …
Wyświetlono 25% materiału - 283 słów. Całość materiału zawiera 1133 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się