Poniedziałek, 24 czerwca 2013
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru74
„W styczniu 1945 roku, w przeddzień wejścia wojsk radzieckich do Łodzi, księgarz Jan Rogoziński, zatrudniony w księgarni przy ul. Piotrkowskiej 47, usunął z okna wystawy książki niemieckie. W ich miejsce wyłożył ukrywane od września 1939 roku polskie książki, którymi handel w Łodzi był zabroniony. Zdumieni przechodnie zatrzymywali się przed witryną – wielu płakało” – tak zakończyłem artykuł opublikowany w prasie w 60. rocznicę wyzwolenia Łodzi spod okupacji niemieckiej, w którym opisałem łódzkie księgarstwo (1) w czasie II wojny światowej. Przypomniałem relację Jana Gerańczyka, który w tej księgarni pracował przed i po II wojnie światowej, kiedy księgarnię – później PP Dom Książki – nazwano „Pegaz”. Zainteresowanych historią łódzkich księgarń odsyłam także do książki Janiny Krakowiak „Od Fishera do Pegaza – księgarnie łódzkie okresu międzywojennego” (Wydawnictwo Zora, Łódź 2005). Od 45 lat jestem księgarzem pracującym z książką, czytającym i wysłuchującym historii o książkach. W relacjach świadków wyrywkowe informacje i przypadkowe rozmowy po latach uzupełniają się, tworząc pełniejszy obraz historii łódzkiej książki, wart utrwalenia i udokumentowania. Ostatnio namówiłem szkolnego kolegę, aby spisał i pozwolił upublicznić historię, którą opowiedział mi niedawno, wcześniej jej nie ujawniając. Oto ona: „Fabryka Maszyn i Odlewnia Żelaza Műller und Seidel Spółka Akcyjna” – to nazwa łódzkiej firmy branży metalowej, której właścicielami do 1945 roku byli Hermann Műller i August Seidel. Spółka i zakłady lokowały się przed II wojną światową oraz w czasie okupacji niemieckiej przy Ludendorffstr. 96. Po wojnie przyjęto nazwę Fabryka Maszyn Jedwabniczych Polmatex Majed z siedzibą przy ul. Żeromskiego 96. Po zakończeniu działań wojennych na terenie Łodzi zakłady Műller und Seidel były nieczynne. Niewielka grupa polskich, przedwojennych i okupacyjnych pracowników fabryki Műller und Seidel, przychodziła co jakiś czas pod firmę, dla przygotowania do wznowienia produkcji. Brakowało wywiezionych maszyn i oprzyrządowania – budynki były w stanie …
Wyświetlono 25% materiału - 288 słów. Całość materiału zawiera 1154 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się