Poniedziałek, 24 czerwca 2013
„W styczniu 1945 roku, w przeddzień wejścia wojsk radzieckich do Łodzi, księgarz Jan Rogoziński, zatrudniony w księgarni przy ul. Piotrkowskiej 47, usunął z okna wystawy książki niemieckie. W ich miejsce wyłożył ukrywane od września 1939 roku polskie książki, którymi handel w Łodzi był zabroniony. Zdumieni przechodnie zatrzymywali się przed witryną – wielu płakało” – tak zakończyłem artykuł opublikowany w prasie w 60. rocznicę wyzwolenia Łodzi spod okupacji niemieckiej, w którym opisałem łódzkie księgarstwo (1) w czasie II wojny światowej. Przypomniałem relację Jana Gerańczyka, który w tej księgarni pracował przed i po II wojnie światowej, kiedy księgarnię – później PP Dom Książki – nazwano „Pegaz”. Zainteresowanych historią łódzkich księgarń odsyłam także do książki Janiny Krakowiak „Od Fishera do Pegaza – księgarnie łódzkie okresu międzywojennego” (Wydawnictwo Zora, Łódź 2005). Od 45 lat jestem księgarzem pracującym z książką, czytającym i wysłuchującym historii o książkach. W relacjach świadków wyrywkowe informacje i przypadkowe rozmowy po latach uzupełniają się, tworząc pełniejszy obraz historii łódzkiej książki, wart utrwalenia i udokumentowania. Ostatnio namówiłem szkolnego kolegę, aby spisał i pozwolił upublicznić historię, którą opowiedział mi niedawno, wcześniej jej nie ujawniając. Oto ona: „Fabryka Maszyn i Odlewnia Żelaza Műller und Seidel Spółka Akcyjna” – to nazwa łódzkiej firmy branży metalowej, której właścicielami do 1945 roku byli Hermann Műller i August Seidel. Spółka i zakłady lokowały się przed II wojną światową oraz w czasie okupacji niemieckiej przy Ludendorffstr. 96. Po wojnie przyjęto nazwę Fabryka Maszyn Jedwabniczych Polmatex Majed z siedzibą przy ul. Żeromskiego 96. Po zakończeniu działań wojennych na terenie Łodzi zakłady Műller und Seidel były nieczynne. Niewielka grupa polskich, przedwojennych i okupacyjnych pracowników fabryki Műller und Seidel, przychodziła co jakiś czas pod firmę, dla przygotowania do wznowienia produkcji. Brakowało wywiezionych maszyn i oprzyrządowania – budynki były w stanie …
Wyświetlono 25% materiału - 288 słów. Całość materiału zawiera 1154 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?