"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Poniedziałek, 28 października 2013
Między wierszami
Pomników ci u nas dostatek. Wprawdzie niemało tych niesłusznych ideologicznie w ostatnim 23-leciu usunięto (vide eksponowane w Warszawie popiersia Nowotki, Marchlewskiego, Świerczewskiego, posąg Dzierżyńskiego), ale lukę szybko wypełniają nowe. Zazwyczaj niewzbudzające sporów. Jak choćby popiersie René Gościnnego, jednego z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej drugiej połowy ubiegłego stulecia. Usytuowane na dziedzińcu gmachu francuskiej szkoły na Saskiej Kępie – skądinąd imienia współtwórcy Asterixa, Obelixa i Lucky Luke’a – zostało odsłonięte przez jego córkę Annę. Wydawnictwo Znak patronujące …
Poniedziałek, 28 października 2013
Na-molny książkowiec
Kiedy to było? Podczas targów książki we Frankfurcie, ale kiedy dokładnie? Jakoś już dziś nie sklepię… W każdym razie na początku ubiegłej dekady. Otóż moją uwagę zwróciły wówczas ogromne plakaty, oblepiające wszystkie przejścia między halami. Reklamowały one dwa bardzo specyficzne albumy, wystawione przez któregoś z edytorów niemieckich. Poruszył mnie temat prezentowanych wewnątrz zdjęć: wydawca proponował artystyczne obrazki siusiających pań; w rozmaitym wieku i w rozlicznych, niekiedy dość wyuzdanych, pozach. Czasami w majtkach one siusiały, czasem …
Poniedziałek, 28 października 2013
Rozmowa z Joëlem Dickerem, autorem „Prawdy o sprawie Harry’ego Queberta”
– Ponad milion sprzedanych egzemplarzy, najpoważniejsze nagrody literackie w obszarze języka francuskiego, poczytność. Nie boi się pan dźwigać ciężaru sławy w wieku zaledwie dwudziestu ośmiu lat? – Oh, mam do siebie dystans i wiem, jak ulotna jest sława… 
Poniedziałek, 28 października 2013
Ranking drukarń „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”
Ponad 9 mln książek rocznie, ponad 100 tytułów miesięcznie, schodzi z taśm produkcyjnych tegorocznego lidera rankingu drukarni dziełowych ogłoszonego przez miesięcznik „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Rywalizację wygrały Olsztyńskie Zakłady Graficzne Ozgraf, powracając na pierwsze miejsce po siedmiu latach. Numerem dwa jest drukarnia od lat figurująca na podium – Opolgraf. Trzecie miejsce to największe zaskoczenie i największy awans – Białostockie Zakłady Graficzne. 
Poniedziałek, 28 października 2013
Marcel Reich-Ranicki (2.06.1920-18.09.2013)
Pisanie o twórcy, który urodził się w początkach XX wieku w Europie środkowej łączy się z próbą pokazania rzeczywistości, która była następstwem wybuchu drugiej wojny światowej. Agresywne zachowania Niemiec hitlerowskich dotyczyły szaleńczych pomysłów zdobycia innych terytoriów i wyniszczenia narodów, które uznano za szkodliwe dla niemieckiego państwa i pasożytnicze dla ludzkości. W takiej roli jeszcze przed 1939 rokiem wystąpili Żydzi, a po rozpoczęciu wojny Słowianie. Ponadto Hitler uzasadniał swoje parcie na wschód zniszczeniem reżimu komunistycznego w …
Poniedziałek, 28 października 2013
Temat numeru
Jak pamiętamy z dzieciństwa, w Australii ludzie chodzą do góry nogami. Przestrzegam jednak przed opinią, że książki czytają w podobny sposób. Zaskakujący kraj, Australia. Wielka wyspa, niemal 8 mln kmkw., a ludności tyle co na Tajwanie, ponad 23 mln. Tyle że Tajwan ma powierzchnię województwa mazowieckiego… „Terra Australis”, jak ją nazwał Ptolemeusz na swej mapie, została dla reszty świata odkryta stosunkowo późno i długo pozostawała krainą daleką, tajemniczą, kto wie czy prawdziwą. Można pokusić się o …
Poniedziałek, 28 października 2013
W „Cyruliku Warszawskim” Gałczyński ogłosił kiedyś konkurs. Należało zidentyfikować autora ogłoszenia matrymonialnego: UTALENTOWANY literat, publicysta, poeta, młody, lat 22, przystojny, inteligentny, zdobywca nagrody konkursowej, znany szerszym kołom czytelników, nawiązać pragnie, w celu matrymonialnym, bliższą znajomość z panną inteligentną, w wieku od lat 16–22, przystojną, ze zdecydowanym charakterem, subtelną, wesołą, choćby nawet figlarną, która umożliwiałaby swobodną pracę literacką bez troski o byt, była jego muzą, źródłem natchnienia, odbiciem marzeń, tęsknot, przy boku której poznałby pełnię radości życia …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …