"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 10/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 27 października 2016
Ranking drukarń dziełowych Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
Tradycyjnie na jesieni redakcja "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" ogłasza wyniki rankingu najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Już po raz trzynasty poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi zakładami drukarskimi. W odpowiedzi otrzymaliśmy 90 głosów oddanych na 29 drukarń.
Czwartek, 27 października 2016
Rozmowa z Katarzyną Anną Urbanowicz
- W Peerelu zaliczonoby "Sierotkę" do tak zwanego nurtu literatury chłopskiej. Odpowiada pani takie zaszeregowanie?- Nie, w ogóle nie lubię tego rodzaju klasyfikacji. Zresztą w Peerelu na sprawy patrzono zupełnie inaczej, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych. Podam przykład - w powieści bohaterka w szkole poddawana jest oględzinom głowy - ze względu na  powszechnie panującą wszawicę - oraz przymusowo pojona tranem. To w rzeczywistości nie są doświadczenia z jakiejś wiejskiej szkółki, ale ze szkoły podstawowej w Warszawie, …
Czwartek, 27 października 2016
Raport Lustra BiBlioteki
W ubiegłym roku liczba bibliotek znów zmalała. "Z bibliotecznej mapy Polski zniknęły tym razem 44 biblioteki publiczne. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie biblioteki wraz z placówkami biblioteczno-informacyjnymi ubyło ich aż 102" - czytamy w serwisieLustro Biblioteki, powołującym się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Czwartek, 27 października 2016
Współpraca PiK, IK i lubimyczytać.pl
Użytkownicy serwisu Lubimyczytać.pl zyskali możliwośćwyszukiwania i oceniania polskich księgarni. Ich znalezienie ułatwi interaktywna mapa dostępna na stronieserwisu. Do przygotowania mapy (http://lubimyczytac.pl/ksiegarnie) wykorzystano Ogólnopolską Bazę Księgarń udostępnioną serwisowi Lubimyczytać.pl przez Polską Izbę Książki i Instytut Książki.
Czwartek, 27 października 2016
2. Śląskie Targi Książki
Drugą edycję Śląskich Targów Książki, które w dniach 30 września-2 października odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odwiedziło 25 tys. osób. W Targach uczestniczyło 150 wystawców, gdy rok wcześniej było 130 firm.
Czwartek, 27 października 2016
Rozmowa Nissim Mishalem
-  Droga do kariery politycznej w Izraelu prowadzi przez uczestnictwo w spektakularnych operacjach sił specjalnych. Taka hipoteza nasuwa mi się po lekturze tej książki. Czy słusznie?- Jak najbardziej. Przykładów potwierdzających pański wniosek czytelnicy znajdą w książce bardzo wiele. Mosze Dajan, Ariel  Szaron, bracia Netanjahu i Ehuda Barak zanim stali się wiodącymi postaciami izraelskiej sceny politycznej, zyskali rozgłos i popularność biorąc udział w prestiżowych - co nie mniej istotne zakończonych powodzeniem - akcjach
Czwartek, 27 października 2016
Anne-Margot Ramstein, Matthias Aregui: Przed i po, Format, Wrocław 2016, s. 160, 49,90 zł, ISBN 978-83-61488-14-9Nagrodzona "ilustratorskim Oscarem" (nagroda Bolognia Ragazzi Award) w 2015 roku książka "Przed i po" trafia do rąk polskich czytelników. Współpraca dwojga francuskich ilustratorów Anne-Margot Ramstain i Matthiasa Aregui zaowocowała piękną, przemyślaną opowieścią wizualną.
Czwartek, 27 października 2016
Na-molny książkowiec
Na Facebooku obejrzałem dokumencik. W trawie leży uśmiechnięta młoda kobieta. Wyrysowana strzałka wskazuje odległość od zarysu jej żuchwy do linii szyi: 10 cm. Kiedy uruchamia się film, najpierw kamera odjeżdża. Gna coraz szybciej, ukazując oś rosnącego dystansu, dochodzącego do parametrów galaktycznych parseków. Następnie obraz wraca i niejako wsuwa się do środka dziewczyny, wnikając w rzeczywistość komórkową i subkomórkową. Tricki kamerowe penetrują biedaczkę aż po  angstremy. Co naprawdę zademonstrował ów filmik?
Czwartek, 27 października 2016
Między wierszami
Agata Tuszyńska zeszła na psy. To właściwie żadna rewelacja, ponieważ uczyniła to już jakiś czas temu, publikując minoderyjne wspomnienia pro domo sua "Prywatną historię lęku" i "Ćwiczenia z utraty". Przez "Romans amerykański. Tyrmandowie" przebrnąłem z trudem, zaś "Narzeczona Schulza" zastępowała mi proszek nasenny. A przecież Tuszyńska zaczynała z wysokiego C. Błyskotliwy debiut, czyli przywołane z lamusa, frapujące dzieje Marii Wisnowskiej, następnie zajmujące reporterskie opowieści o Izaaku Bashevisie Singerze, profesorze Hilarym Koprowskim oraz Irenie Krzywickiej. Także …
Czwartek, 27 października 2016
Co czytają inni
"Why fonts matter?" - pyta w tytule swej fascynującej pracy Sarah Hyndman, brytyjska projektantka i konsultantka ds. typografii (Virgin Books, London 2016). Dziwne pytanie, gdy się zastanowić, a jednocześnie raczej nieprzychodzące do głowy. Bo gdy oglądamy na przykład reklamę - zarówno w prasie, na nośnikach, jak i tę w telewizji czy w kinie - zwracamy uwagęna obrazek, kolor, dźwięk, wydarzenie, akcję, ale fonty, czyli kroje czcionki, które też w reklamowym spocie czy przestrzeni ogłoszenia są …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …