"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 12/2008
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 18 grudnia 2008
Rok 2008 na rynku książki - Temat numeru
Kolejny dobry rok, kolejny rekordowy rok. Na to wskazują pierwsze prognozy i nadsyłane wieści zarówno od wydawców, jak i dystrybutorów. W 2007 roku wartość sprzedaży książek w cenach wydawców zamknęła się rekordową kwotą 2,57 mld zł. Wzrost wyniósł wówczas 9 proc. Za 2008 rok ostrożnie możemy prognozować wzrost o 2,5-3 proc., a więc do wartości ok. 2,64 mld zł, a piszę to nie znając jeszcze wyników szczytowego, gwiazdkowego, sezonu sprzedaży. Nie był to może rok …
Czwartek, 18 grudnia 2008
Włodzimierz Odojewski - Rozmowa numeru
Pisarz Włodzimierz Odojewski był w latach 60. tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa – ustaliła na podstawie archiwów Instytutu Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka. W jej najnowszej książce – „Kryptonim »Liryka«. Bezpieka wobec literatów” (Prószyński i S-ka) jeden z rozdziałów poświęcony jest nieznanej dotąd działalności kryptonimowanego przez SB jako „WO”, „WOd” lub „W” autora „Zasypie wszystko, zawieje…”. Największe dokonania pisarskie Włodzimierza Odojewskiego to obok arcydzieła prozatorskiego „Zasypie wszystko, zawieje…” (1973) opowiadania ze zbiorów „Zapomniane, nieuśmierzone…” (1987), „Jedźmy, wracajmy…” …
Czwartek, 18 grudnia 2008
Rzecz o Stanisławie Wedlerze
Rocznik 1961. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego (specjalizacja politologia) oraz podyplomowych studiów menedżerskich w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im L. Koźmińskiego w Warszawie. Ma za sobą bogatą drogę zawodową w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwami i strukturami administracyjnymi. W latach 1987-1990 był kierownikiem w Spółdzielni Inwalidów Odnowa w Opolu. W latach 1990-1992 prezes spółki Starewar w Opolu, w latach 1992-1996 zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, a w 1998 roku …
Czwartek, 18 grudnia 2008
Książka i prawo
Umowy, których brzmienie budzi wątpliwości co do tego, jaka była zgodna wola stron i cel umowy, nierzadko stają się przedmiotem sądowych rozstrzygnięć. Na gruncie prawa autorskiego jest to tym częstsze, gdyż przepisy precyzują wymagania, jakim umowy powinny dla swej ważności lub osiągnięciu określonych skutków sprostać.
Czwartek, 18 grudnia 2008
Co czytają inni
Święta za pasem, trzeba zabrać się do przeglądu nieco bardziej tematycznego. Łatwo powiedzieć – wszystko wiąże się z tą okazją. Kuchnia, zwyczaje, tradycje, historia, upominki, podróże, zwariowane pomysły, ubiór, zabawy. Sygnał dały głośniki w wielkich sklepach: gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy dźwięczące dzwoneczki czerwononosego Rudolfa, to był znak, że do świąt pozostało raptem 10 tygodni. Prawda, jak mało czasu?
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …