"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 12/2015
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
środa, 2 marca 2016
Między wierszami
Uśmiech Melpomeny towarzyszył w listopadzie w stolicy trzem spotkaniom autorskim. Do Teatru Syrena oficyna Edipresse zaprosiła na premierę cyklu dialogów Katarzyny Suchcickiej z Wojciechem Malajkatem, zatytułowanych "O gust walczę". Na scenie zadebiutował Zbigniew Zbikowski. I z roli moderatora stworzył kreację. Toast szampanem - zakąszanym ciastkami - za powodzenie publikacji wznosili m.in.: Zbigniew Zamachowski z trzecią małżonką, Joanna Rawik, mec. Maria Zuchowicz oraz dawno niewidziana na salonach Zofia Czernicka. 
środa, 2 marca 2016
Na-molny książkowiec
Miesiąc temu rozważaliśmy złą lub dobrą obecność wybitnych twórców w dobie stalinizmu. Oraz - przy okazji - odpowiedzialność, a zwłaszcza nieodpowiedzialność kilku naprawdę kreatywnych person. Zastanawialiśmy się nad ich postawą wobec społecznych zadań intelektualistów. Eksponując ciemną stronę medalu. Zaproponuję tym razem, byśmy spojrzeli na medalu stronę jasną. Czyli przesuwamy się w czas zdecydowanie poststalinowski. 
środa, 2 marca 2016
Fragment książki
Wsiedliśmy do metra, głównie dlatego, że było tam cieplej. Bob, jak zwykle, ściągał pełne zachwytu spojrzenia, choć nie mogło także zabraknąć drobnych docinków i złośliwości. - Co pan wyrabia z tym biednym stworzeniem? - oburzyła się jakaś starsza paniusia. - Wszystko z nim w porządku, proszę się nie martwić - odparłem, ale raczej jej nie udobruchałem, bo palnęła mi kazanie.
środa, 2 marca 2016
Rozmowa z Carlem-Johanem Forssén Ehrlinem, autorem książki
- Czy pretekstem do napisania tej książki były własne doświadczenia ze żmudnym usypianiem dziecka? - Pomysł przyszedł nagle, w trakcie podróży samochodem. Tak naprawdę nie zamierzałem napisać książki dla dzieci, wcześniej wydałem kilka książek dotyczących treningu rozwoju osobistego i przywództwa, ale pomysł na pisanie dla dzieci to było coś nowego. Zawsze lubiłem pomagać ludziom i tym się zajmowałem, przede wszystkim jako coach i wykładowca. Pomyślałem więc, że ta książka umożliwi pomoc wielu rodzinom z dziećmi, które …
środa, 2 marca 2016
Temat numeru
Kiedy niemal równo 120 lat temu (27 grudnia 1895 roku) bracia Lumiere zaprezentowali swoje urządzenie do publicznego pokazywania ruchomych obrazów, zostało ono zlekceważone jako kolejna płocha cyrkowa sztuczka do zaspokajania płytkich gustów gawiedzi. Bardzo szybko jednak okazało się, że film potrafi zaspokajać nie tylko płytkie gusty, i nie tylko gawiedź poddaje się jego magii. Im sprawniej film opowiadał historie, tym częściej pojawiały się głosy, że jest on medium, które zada ostateczny cios książce i czytaniu. …
Wtorek, 1 marca 2016
Rozmowa z Anną Czerwińską-Rydel
Wtorek, 1 marca 2016
Rozmowa z Jarosławem Kazberukiem, autorem książki
Wtorek, 1 marca 2016
CzytaMy! w regionach
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …