BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 161
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 13 marca 2006
Książki Roku i Książki Miesiąca
Za rok 2005 tytuły Książek Roku przyznano w pięciu kategoriach. „Warunek” Eustachego Rylskiego (Świat Książki) – powieść już uznana za arcydzieło – zwyciężył wśród tytułów autorów polskich. Autorem zagranicznym, którego dzieło zostało Książką Roku, jest Carlos Ruiz Zafón za „Cień wiatru” (Muza). Po raz pierwszy w historii nagrody doceniona została publikacja dla dzieci – „Atramentowe serce” niemieckiej pisarki Cornelii Funke (Egmont). Książką Roku zostało też kalendarium „Jan Paweł II. Dzień po dniu” autorstwa prof. Gabriela …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Rozczarowanie inwestorów
Zarząd WSiP podał, że strata netto spółki za rok 2005 wyniesie 40 mln zł. Przypomnijmy, że na początku 2005 roku poprzedni zarząd obiecywał blisko 20 mln zł zysku. „Spółka, którą kieruje Bogusław Dąbrowski, potężnie rozczarowała inwestorów” – pisze „Puls Biznesu”.
Poniedziałek, 13 marca 2006
„Harry Potter i Książę Półkrwi”
Księgarze nie mogli konkurować z marketami ceną, więc wielu zaczęło sprzedawać książkę na dwa dni przed premierą. Na Dworcu Centralnym w Warszawie pojawił się plakat – „sprzedaż przedpremierowa”. Podobnie zrobił Marek Zgoła z księgarni MID w Warszawie, a swoją decyzję tak wyjaśnia na Portalu Księgarskim: „Zastanawiam się, ile jeszcze razy dacie się Państwo wpuścić w tzw. maliny przez sprytnych PR-owców wynajętych przez firmy, których jedynym, powtarzam to z całym naciskiem, jedynym celem jest osiągnięcie maksymalnego …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Rozmowa z Beatą Stasińską, Adamem Widmańskim i Wojciechem Kuhnem, właścicielami wydawnictwa W.A.B.
Przychodzi Mariusz Cieślik i mówi, że idzie wydawać do Świata Książki. Co wtedy? Pozostawiacie decyzję autorowi czy staracie się przelicytować konkurencję? AW: Wolelibyśmy nie mówić o konkretnych nazwiskach ani konkretnych wydawnictwach. BS: Taka rozmowa z autorem może przebiegać według różnych scenariuszy. Możecie sobie panowie wyobrazić pisarza, którego wydajemy od lat i którego książki sprzedaliśmy za granicę, a który przychodzi i mówi wprost, że zadzwonił do niego człowiek z wydawnictwa X i zapytał: „Na jakich warunkach …
Poniedziałek, 13 marca 2006
8 lutego na długo zapisze się w pamięci Katarzyny Grocholi. Raz, że odbyła się długo oczekiwana premiera filmu „Ja wam pokażę!”, do którego scenariusz stworzyła wraz z Cezarym Harasimowiczem; dwa, że ukazała się jej najnowsza książka, napisana wspólnie z Andrzejem Wiśniewskim – „Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie”...
Poniedziałek, 13 marca 2006
Jak poinformował „Kurier Poranny”, do lutego każda z podlaskich szkół miała przygotować listę podręczników, z jakich korzystają tamtejsi uczniowie. Ministerstwo Edukacji postanowiło w ten sposób sprawdzić, które z nawet kilkudziesięciu tytułów widniejących aktualnie w wykazach są tak naprawdę powszechnie używane. Gazeta przytoczyła słowa rzecznika Ministerstwa Edukacji i Nauki, Mieczysława Grabianowskiego, wg którego pozycje nieużywane przez uczniów być może zostaną wycofane z wykazów. To kolejny etap na drodze realizacji przedwyborczych obietnic PiS, zgodnie z którymi ceny …
Poniedziałek, 13 marca 2006
„Harry Potter” był najczęściej wpisywanym hasłem w kategorii „literatura” portalu Wirtualna Polska do 6 lutego 2006 roku. Trudno się dziwić. Na miejscu drugim uplasował się Kubuś Puchatek, na co być może miały wpływ obchodzone niedawno 80. urodziny sympatycznego bohatera i planowany na 2007 rok nowy o nim serial. Przygody misia zresztą od lat cieszą się niezmienną popularnością i to nie tylko wśród najmłodszych czytelników. W księgarniach co i raz pojawiają się nowe wydania kolorowych książeczek …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Firma Media Contacts rozpoczęła realizację kolejnej kampanii online dla Egmont Polska. Obejmie ona promocję Klubu Książek Disneya oraz Klubu Książki Kubusia Puchatka. Trwają już prace nad przygotowaniem kolejnych akcji online promujących tytuły Egmontu...
Poniedziałek, 13 marca 2006
25 stycznia Świat Książki otworzył swoją pierwszą księgarnię w Rzeszowie. Placówka mieści się w centrum miasta, przy ul. Jagiellońskiej 14. Lokal w kolorach waniliowo-zielonych liczy ok. 100 mkw. i jest nowocześnie wyposażony. Sprzedaż jest samoobsługowa. Księgarnia oferuje tytuły własnego wydawnictwa oraz bestsellerowe pozycje innych. Książki są dostępne dla każdego, przy czym klubowicze mogą liczyć na 15-proc. zniżkę na wszystkie dostępne tytuły. Oferta Klubu Świat Książki obejmuje około 1000 pozycji, zaś pozostałych wydawców – blisko 500...
Poniedziałek, 13 marca 2006
1 marca nakładem Ossolineum ukaże się dwutomowy „Słownik Biograficzny Historii Polski” obejmujący 5 tys. biogramów zasłużonych Polaków ostatniego tysiąclecia, zmarłych do końca 2005 roku. Jak informuje PAP, to pierwsza tego typu publikacja ostatnich lat. Prace nad nią trwały 18 lat.