BIBLIOTEKA ANALIZ
nr Biblioteka Analiz nr 163
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 13 marca 2006
Felieton
Zawsze ktoś się obrazi. Cokolwiek powiesz, napiszesz czy zrobisz, zawsze znajdzie się ktoś, kto poczuje się tym dotknięty; albo przynajmniej publicznie wyzna, że tak się poczuł. Bywa, że idzie to ze sobą w parze. Obrażalski naród mamy jakiś taki. Wystarczy niewinny dowcip, a już straszą prokuratorem. Wystarczy delikatna ironia, a już współczesny cenzor ostrzy nożyce. Wystarczy odrobina bolesnej prawdy, a już szykują się do wznoszenia stosów. A to obraza uczuć religijnych, a to obraza majestatu …
Poniedziałek, 13 marca 2006
To jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie (głównie ze względu na obrót prawami autorskimi). Gościem specjalnym organizowanych już po raz 35. targów był Meksyk. Po raz pierwszy impreza odbyła się w nowym miejscu – nowoczesnym centrum wystawienniczym Excel.
Poniedziałek, 13 marca 2006
Londyńskie Targi Książki 2006
„Targi Książki na lewo”, „Salon urody na prawo” – pod takim hasłem wchodziliśmy rano w niedzielę, 5 marca, do gigantycznej hali wystawowej Excel. Londyńskie Targi Książki przeniosły się definitywnie z ładnej, ale ciasnej, Olimpii do nowoczesnego centrum na wschodzie Londynu. Drugą połowę wielkiej powierzchni na ten sam czas wynajęły targi „Profesjonalne piękno”. Krótkie i intensywne targi londyńskie z roku na rok rozrastają się. Tegoroczne zajmowały powierzchnię o 22 proc. większą niż poprzednie, o 11 proc. …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Jak wypromowano bestseller: „Harry Potter i Książę Półkrwi”
Szaleństwo wokół „Księcia Półkrwi” rozpoczęło się na długo przed intensywnymi działaniami podjętymi przez Media Rodzina. Zainicjowała je premiera oryginalnego wydania powieści (16 lipca), która i u nas odbiła się echem. Asumpt po części dały protesty „potteromaniaków” rozżalonych faktem, że na tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego muszą czekać ponad pół roku (do 28 stycznia). Nie wdając się w polemikę nad słusznością wysuwanych podejrzeń, nie trudno dojść do wniosku, że lamenty te były jak woda na młyn promocyjnej machiny …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Książka dla Dzieci i Młodzieży
Rynek książki dla dzieci i młodzieży ma się w Polsce średnio, a jego syntetyczne wyniki zależą od tego, czy w danym roku pani Rowling opublikuje kolejny tom przygód Harry Pottera… Taka sytuacja wyznacza szeroki kontekst rynkowo-kulturowy odbywających się w dniach 3-5 marca jubileuszowych, bo piątych, Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży. Wg przytoczonych w materiałach targowych badań Pentora, w 2005 roku statystyczny Polak spędzał przed telewizorem ponad cztery godziny dziennie, w czasie wolnym …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Prawo autorskie
Wyrokiem z 26 września 2005 roku Sąd Rejonowy w Toruniu II Wydział Karny uniewinnił Mirosława Augustynowicza, właściciela drukarni „Technogram”, oraz Jerzego Kapicę, prezesa wydawnictwa Algo sp. z o.o., oskarżonych o nielegalne zwielokrotnianie i wprowadzanie do obrotu egzemplarzy „Małego Księcia”. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła Muza, dysponująca licencją wyłączną do wydawania słynnej powieści Saint-Exupery’ego w języku polskim. Toruńska spółka Algo zawarła 1 listopada 1994 roku umowę z Ewą Łozińską-Małkiewicz, tłumaczką „Małego Księcia”, przenoszącą autorskie prawa majątkowe …
Poniedziałek, 13 marca 2006
Przed NWZA we WSiP
Na 14 marca na wniosek funduszy inwestycyjnych zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. To bardzo ważny dzień – dla spółki, jej pracowników i właścicieli, także dla spółek zależnych. Przyjrzyjmy się sytuacji na kilka dni przed tym wydarzeniem. Na kilku frontach. 9 marca zarząd spółki podał, że akcjonariusze uprawnieni do wzięcia udziału w NWZA posiadają w sumie 19,1 mln akcji uprawniających do 19,1 mln głosów, co daje 61,2-procentowy udział w kapitale zakładowym WSiP. …
Poniedziałek, 13 marca 2006
„Mamy ponad sześcioletnie doświadczenie w planowaniu i realizacji projektów wydawniczych i marketingowych dla wydawnictw publikujących m.in. książki ekonomiczne, edukacyjne i czasopisma. Uczestniczyliśmy w ponad 70 dużych projektach wydawniczych, a także w wielu zakrojonych na szeroką skalę akcjach marketingowych.
Poniedziałek, 13 marca 2006
Na konferencji w Centrum Prasowym PAP zaprezentowano Kodeks Dobrych Praktyk opracowany przez Izbę Wydawców Prasy. Został on przyjęty w grudniu 2005 roku, a obowiązuje od marca. Służyć ma samokontroli wydawców zrzeszonych w Izbie, a także wszystkich innych, którzy go zaakceptują. Kodeks zawiera sankcje...
Poniedziałek, 13 marca 2006
International Publishing Service, jeden z największych importerów książek i prasy, zajmuje się również działalnością wydawniczą, chociaż o specyficznym charakterze. Właśnie ukazało się drugie wydanie publikacji „Shortcuts to Poland”, której autorką jest Laura Klos Sokol.