BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 166
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Jak poinformował serwis Press.pl, tygodnik „Przekrój” (Edipresse) rozpoczął dołączanie książek i filmów historycznych. „Raz w miesiącu nakład pisma jest dzielony. Część można kupić z książką historyczną, którą uzupełnia film dokumentalny o podobnej tematyce” – czytamy.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Nagroda IBBY-Asahi Reading Promotion Award, przyznawana przez IBBY, a sponsorowana przez japoński koncern prasowy Asahi Shimbun, honoruje projekty prowadzone przez grupy lub instytucje, mające wkład w promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do tej pory przyznawana corocznie, jednak od tego roku trafia raz na dwa lata do dwóch projektów jednocześnie, a wręczana jest podczas odbywającego się co dwa lata Kongresu IBBY. Jury miało w tym roku ogromne problemy z wyborem zwycięzców spośród jedenastu nominowanych, gdyż …
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
„Kod” skazany jest na nieustanną promocję. Zaledwie kilka dni po wygranej sprawie o plagiat, Dan Brown znów został oskarżony, tym razem za to, że w swojej książce nielegalnie umieścił tezy pewnego rosyjskiego historyka sztuki.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
7 kwietnia londyński sąd orzekł, że Dan Brown nie złamał praw autorskich, zaś „Kod Leonarda da Vinci” nie jest plagiatem. Proces wytoczyli dwaj naukowcy: amerykański psycholog Richard Leigh i urodzony w Nowej Zelandii historyk Michael Baigent. Oskarżyli oni Browna o wykorzystanie bez ich zgody fragmentów wydanej w 1982 roku książki „Święty Graal. Święta krew”.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Cezary Banasiński, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pisze na łamach „Gazety Wyborczej” z 12 kwietnia, że „rząd nie powinien ingerować w rynek podręczników ani regulować ich cen. Przyniosłoby to bowiem więcej szkód niż pożytku”. W kontekście niedawnych sporów między przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i wydawców edukacyjnych, autor artykułu zastanawia się, co tak naprawdę może zrobić rząd, aby ceny książek szkolnych realnie się obniżyły.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca otrzymała w kwietniu publikacja „Wygnani z raju” Marka Skwarnickiego. Album opatrzony fotografiami Adama Bujaka opublikował Biały Kruk.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
Portal bankier.pl poinformował o „największym konkursie tego lata”. Każdy, kto wybierze wakacyjny wyjazd z oferty Easygo.pl, ma szansę wygrać toyotę aygo. Wystarczy w dowolnym wakacyjnym miejscu zrobić zdjęcie modelowi toyoty i wysłać je na konkursowy adres e-mail.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
24 kwietnia minął rok od rozpoczęcia emisji TVP Kultura, pierwszego kanału tematycznego telewizji publicznej. Z tej okazji opublikowano materiał, w którym nieco miejsca poświęcono sprawom literatury. Widzowie kanału z pewnością potwierdzą, że główne jego tematy związane są z innymi dziedzinami – dominują sprawy muzyki, filmu i teatru.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
20 kwietnia z udziałem palestry szczecińskiej, pracowników naukowych US oraz autorów wydawnictwa C.H. Beck odbyło się otwarcie dwóch księgarni patronackich w Szczecinie.
Poniedziałek, 24 kwietnia 2006
„Gazeta Prawna” napisała 21 kwietnia o skutkach wejścia Amazona do Polski. Według niej pojawienie się silnego konkurenta to początek wojny pomiędzy sprzedawcami książki, muzyki i filmów.