BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 167
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 8 maja 2006
Jak przypomina „Kurier Szczeciński”, 8 maja pod hasłem „Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece”, rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Książnica Pomorska przygotowała specjalny program. Od 9 do 15 maja zorganizuje ona lekcje biblioteczne dla uczniów szkół średnich oraz specjalne zajęcia „Internet dla seniora, czyli kurs szokowania wnuków”.
Poniedziałek, 8 maja 2006
PAP uruchomiła – jak twierdzi – najnowocześniejszy w Polsce internetowy sklep ze zdjęciami. Technologia umożliwia szybkie i wygodne przeszukiwanie oraz proste zamawianie wybranych zdjęć.
Poniedziałek, 8 maja 2006
Programy kandydatów na prezesa
Niebawem wybory nowego prezesa Polskiej Izby Książki. Kandydujących na tę funkcję – Dorotę Malinowską-Grupińską i Piotra Marciszuka – poprosiliśmy o prezentację na łamach Biblioteki Analiz Program Doroty Malinowskiej-Grupińskiej Zadania stojące przed Radą Polskiej Izby Książki w kadencji 2006-2010. Działania wewnętrzne: 1. Podnoszenie kompetencji biura PIK; 2. Poprawa funkcjonowania poszczególnych sekcji w ramach struktur PIK; 3. Poprawa przepływu informacji między biurem PIK a zrzeszanymi podmiotami oraz przedstawicielami prasy branżowej; 4. Wzmacnianie PIK jako organizacji branżowej działającej …
Poniedziałek, 8 maja 2006
Andrzej Pieniak, dyrektor targów w Ars Polonie, zapowiada, że tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie będą rekordowe. Pojawi się znacząca liczba wydawców – polskich i zagranicznych (z blisko 30 krajów), Pałac Kultury i Nauki odwiedzi też wielu autorów z Polski i zagranicy. Ponoć powierzchnia, jaką dysponują organizatorzy, została wynajęta już w styczniu…
Poniedziałek, 8 maja 2006
W tym miesiącu odbędzie się trzecia edycja Tygodnia Bibliotek (8-15 maja). Jego inauguracja została zaplanowana na 8 maja w Bibliotece Narodowej. Celem spotkania była prezentacja idei, którego tegoroczne hasło brzmi „Nie wiesz – zapytaj w bibliotece”. Przedstawiono też aktualne wyniki badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, a także dokonania Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida w Złotowie. Współorganizatorami są Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz (po raz pierwszy) …
Poniedziałek, 8 maja 2006
Jak poinformował „Puls Biznesu”, Wydawnictwo LektorKlett oraz Związek Polaków na Ukrainie zorganizowały akcję przekazania książek Polonii.
Poniedziałek, 8 maja 2006
Pierwszy etap konkursu na współczesną Anię Shirley dobiegł końca. Na wezwanie Wydawnictwa Literackiego odpowiedziało sto dziewczynek. Z tego wybrano 20, które spotkają się 6 maja na uroczystym finale w Warszawie.
Poniedziałek, 8 maja 2006
Po raz czwarty odbyła się w Toruniu Wiosna Wydawców. Głównym organizatorem było Biuro Promocji i Dystrybucji Wydawnictw Naukowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a patronat medialny objął m.in. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Aula Główna Uniwersytetu od 4 do 6 kwietnia była największą księgarnią w mieście. Przygotowano ponad 30 stoisk, na których prezentowały się wydawnictwa z całej Polski oraz sześć amerykańskich oficyn akademickich. Można było obejrzeć i zakupić najnowsze książki wydawnictw uniwersyteckich oraz mało znanych firm niszowych. Wspólnie z …
Poniedziałek, 8 maja 2006
20 kwietnia w Bibliotece Narodowej ogłoszono nową nagrodę – Nagrodę Literacką Gdynia ufundowaną przez Radę Miasta tej portowej miejscowości. Uchwałę w tej sprawie podjęto 12 kwietnia i powołano kapitułę w składzie: prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), prof. Alina Brodzka-Wald, Małgorzata Łukaszewicz, dr hab. Marek Bińczyk, dr hab. Jerzy Jarniewicz, Piotr Sommer i prof. Paweł Śpiewak. Nagroda ma być przyznawana corocznie w trzech kategoriach: proza, poezja i szeroko rozumiana eseistyka.
Poniedziałek, 8 maja 2006
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków lubelskie wydawnictwo Gaudium otrzymało nagrodę Książka Roku 2005 za album „Skarby Archidiecezji Lubelskiej” przyznaną przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Publikacja została nagrodzona za „wybitne walory poznawcze oraz wyjątkowo piękną oprawę edytorską”.