BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 170
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Kamienica Domu Książki
14 czerwca Dom Książki Warszawa, spółka zależna Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, zawarł z Neilem R. Balfourem umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w Warszawie przy ul. Jasnej 26 wraz z prawem własności budynków.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Stanisław Wedler powołany
Stanisław Wedler, oddelegowany przez Radę Nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, 9 czerwca został powołany na to stanowisko – podała spółka w komunikacie. Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia rezygnację złożył Bogusław Dąbrowski, zaś Rada Nadzorcza zawiesiła Jarosława Nowakowskiego w pełnieniu funkcji członka zarządu.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Zmiany w podatkach
Po tych gwałtownych reakcjach rząd jest skłonny do ustępstw – planowany jest okrągły stół z udziałem artystów, ludzi nauki, prezydenta i premiera. – Zamierzamy przekonać twórców, że nie chcemy im zaszkodzić. Nie traciliby pieniędzy, bo poszłyby one na wzrost płac – powiedział „Rzeczpospolitej” rzecznik rządu, Konrad Ciesiołkiewicz. Ale dodać należy, że takie rozwiązanie ma objąć tylko osoby pracujące na etatach, na razie bowiem rząd nie ma pomysłu, co zrobić z pracującymi na umowę zlecenie bądź …
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Rozmowa z Wojciechem Satołą, prezesem Izby Księgarstwa Polskiego i właścicielem Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie
Mówi pan o porozumieniach branżowych, których zwolennikiem jest Piotr Marciszuk?Ja też jestem ich zwolennikiem. I one nie są pana zdaniem krępujące? Wie pan, tutaj znowu dochodzimy do dylematu – niezależność czy regulacja. Cechą takich porozumień jest, jak rozumiem, dobrowolność przystępowania do nich. Dzięki temu można jednak wypracować modele współpracy zarówno w segmencie „kolorówki” jak i książki szkolnej. Rozumiem, że jako szef Izby będzie pan dążył do zawierania ich między księgarzami a wydawcami. Ale tylko tymi, …
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Firma Księgarska Jacka i Krzysztofa Olesiejuków została jednym z laureatów prestiżowego konkursu Teraz Polska. 12 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Polska Izba Książki wyraża swój sprzeciw i oburzenie w związku z odwołaniem ze stanowiska Mirosława Sielatyckiego, dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która to instytucja jest naszym członkiem od wielu lat.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Wizyta Johna Maxwella Coetzeego, laureata Nagrody Nobla z 2003 roku oraz dwukrotnego zdobywcy Nagrody Bookera (1983 i 1999), rozpoczęła się w Warszawie, gdzie słynny pisarz pojawił się w Empiku Megastore przy Nowym Świecie.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Kolejne spotkanie w ramach Warszawskiego Forum Oświatowego odbyło się 10 czerwca w siedzibie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Tematem dyskusji, którą moderował – jak i poprzednie – Włodzimierz Paszyński, była „Nowa rzeczywistość oświatowa o próba oceny sytuacji”.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Promocja specjalnej książki odbyła się w szczególnej scenerii. Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej, tym razem zaprosił na prezentację pracy dr Hanny Widackiej „Z króla książę. Stanisław Leszczyński w grafice XVIII wieku ze zbiorów polskich i francuskich” wydanej nakładem oficyny narodowej książnicy, do Pałacu Rzeczypospolitej, gdzie przechowywane są zbiory specjalne BN.
Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Zarząd Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych poinformował o sprzedaży za pierwsze pięć miesięcy 2006 roku. Są to jednostkowe wyniki dwóch odrębnych spółek – WSiP oraz Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych (zarząd WSiP podaje je łącznie, tłumacząc to tym, że rok wcześniej oferta WAiP była częścią oferty WSiP, więc dane są porównywalne).