BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 173
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 17 lipca 2006
WZA WSiP zakwestionowane
4 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie „o ustalenie nieistnienia albo uchylenie uchwał” Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy WSiP, które odbyło się 29 czerwca ubiegłego roku. Przypomnijmy, że nieznany wówczas nikomu młody prawnik i posiadacz kilku akcji WSiP, Tomasz Łuczyński, zakwestionował ważność podjętych wówczas uchwał, gdyż głosowanie nad nimi odbyło się bez wymaganego na sali kworum, a tzw. grupami, co dało możliwość przejęcia kontroli nad spółką Zbigniewowi Jakubasowi oraz funduszom inwestycyjnym. Sąd jednak …
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jakub Wośko odszedł z Pascala
Jakub Wośko, dyrektor marketingu i sprzedaży, pełniący również funkcję dyrektora wydawniczego w wydawnictwie Pascal, pożegnał się z firmą. Stanowisko to piastował od stycznia 2005 roku, kiedy przeszedł z wydawnictwa Wilga. Niedługo potem powołany został na członka zarządu, z której to funkcji zrezygnował w kwietniu tego roku, obejmując w spółce prokurę.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Nowy prezes WSiP
Wkra, Kopytów, Dom Książki W nowych realiach obrotu podręcznikami, jakie proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, nowy prezes widzi szansę WSiP jako wydawnictwa powiązanego ze swoją spółką-córką Alfa Logis (centrum wysyłkowe w Kopytowie). Istnieje ponoć szansa wykorzystania jej logistycznych możliwości i dostarczenia książek do szkół i gmin na terenie całego kraju. – Już teraz wyniki Alfa Logis można uznać za znakomite. Tam, gdzie firma miała mieć stratę, ma zysk. Zadowala nas także wysokość osiąganych przychodów – zapewnia …
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Marketing na rynku książki – dyskusja z udziałem Igi Rembiszewskiej (Harlequin), Jakuba Wośko (Pascal) oraz Grzegorza Schwarza (Helion i Onepress)
Nie dziwi was, że w branży książkowej panuje taka mizeria, jeśli chodzi o dobre pomysły marketingowe? Mało jest przedsięwzięć, które zapadałyby w pamięć, łamały konwencje. Przykładem reklamy prasowe. Na całej stronie A4 wydawca reklamuje kilka, a niekiedy nawet kilkanaście nowości. Nie lepiej nagłaśniać jeden tytuł za to w sposób spektakularny? Grzegorz Schwarz: Wrażenie to potęguje się zwłaszcza wtedy, gdy wydawnictwo nie ma określonego profilu i nie może promować marki, która odbiorcom kojarzyłaby się z konkretnym …
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Wszyscy zainteresowani studiami podyplomowymi „Edytorstwo i Rynek Książki” WWSH i Biblioteki Analiz, którzy do 16 sierpnia opłacą w całości czesne w wysokości 3500 zł, zostaną zwolnieni z opłaty wpisowej! Karta zgłoszenia na studia oraz numer konta znajdują się na stronie www.rynek-ksiazki.pl (zakładka Studia Podyplomowe). Przypominamy jednocześnie, że prenumeratorzy naszego dwutygodnika również nie muszą płacić wpisowego, a czesne mogą uiszczać w ratach. Zapraszamy!
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jak podała „Rzeczpospolita” (4 lipca), wydawcy buntują się przeciwko propozycjom zmian w przepisach o VAT. Poprawki te spowodują, że jeszcze przed rozliczeniem zwrotów opodatkowany zostanie cały nakład gazet i książek (moment powstania obowiązku podatkowego byłby równoznaczny z momentem przekazania tytułów do dystrybucji).
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jak informowaliśmy już niejednokrotnie, pojawił się kolejny problem związany z dystrybucją podręczników w szkołach... „Gazeta Prawna” zapytała zatem ekspertów, czy obowiązek opodatkowania nauczycieli sprzedających podręczniki jest ewidentny czy też nie.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Chcesz przeczytać dobrą książkę? – napisz ją sam.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Jak podała „Gazeta Krakowska”, Tarnowska Kuria Diecezjalna przygotowała specjalne modlitewniki i informatory dla Polaków wyjeżdżających do pracy w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i Francji.
Poniedziałek, 17 lipca 2006
Niemal pięćset egzemplarzy Pisma Świętego zostało pochowanych w czasie nabożeństwa na cmentarzu na wyspie Lewis w Szkocji.