BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 178
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Wtorek, 26 września 2006
Targi Książki w Krakowie
W dniach 19-22 października odbędzie się kolejna edycja Targów Książki w Krakowie. Szczególna, bo jubileuszowa. Po raz pierwszy historyczna stolica Polski gościła ludzi książki i czytelników dziesięć lat temu. Kiedy targi startowały w 1997 roku, na powierzchni 980 mkw. 4,7 tys. zwiedzających zapoznawało się z ofertą 140 wystawców. Przez ten czas wiele się zmieniło, zwiększała się powierzchnia wystawowa, zmieniła lokalizacja, imprezę odwiedziło w sumie ponad 137,5 tys. zwiedzających. Na Uniwersytecie Warszawskim powstała nawet praca dyplomowa …
Wtorek, 26 września 2006
Książnica Polska chce konsolidować
W najbliższych tygodniach do blisko trzystu księgarń na terenie całego kraju trafią materiały informacyjne rekomendujące zawarcie umowy franczyzowej. Ich nadawcą będzie Książnica Polska – jedna z lepszych sieci księgarskich. To nie pierwszy taki ruch w wykonaniu olsztyńskiej firmy, nie mający sobie jednak równych w przeszłości. „Zdajemy sobie sprawę, że konsolidacja niezależnych księgarń to bardzo trudne zadanie, głównie ze względu na skalę rozdrobnienia branży, różne formy właścicielskie, odmienny charakter poszczególnych księgarń, a także niechętny dotychczas stosunek …
Wtorek, 26 września 2006
Rozmowa ze Stanisławem Wedlerem, prezesem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych
Tyle u pana prezesa na biurku dokumentów, a zapowiadanej strategii dla WSiP nie widzę… Oczekujemy właśnie na rozstrzygające decyzje m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, mające kluczowy wpływ na kształt rynku podręczników w Polsce. Będą ogłoszone niedługo i pozwolą na ostateczne opracowanie naszej strategii. Od tych decyzji uzależniona jest struktura organizacyjna i model działania WSiP, choćby jego działu sprzedaży. O ile w ogóle takowy pozostanie. Pozostanie. Przedstawiciele handlowi również? Tak, zwłaszcza teraz, gdy mamy w ofercie dużo …
Wtorek, 26 września 2006
Jak poinformował Onet.pl, ok. 10 tys. osób może odwiedzić tegoroczne XIII Krajowe Targi Książki Akademickiej Atena 2006 (8-10 listopada). Uczestniczący w imprezie wydawcy będą mogli obejrzeć prezentację nowoczesnych metod produkcji niskonakładowej oraz elektronicznych systemów zarządzania wydawnictwem.
Wtorek, 26 września 2006
WWSH i Biblioteka Analiz przypominają wszystkim zainteresowanym studiami podyplomowymi, że z końcem września mija termin rekrutacji na studia podyplomowe „Edytorstwo i Rynek Książki”. Osoby, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą dostarczyć kompletu wymaganych dokumentów (karta zgłoszenia, odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i potwierdzenie wpłaty czesnego) w tym terminie, prosimy o kontakt z kierownikiem studiów: Anna Pietruczak – tel. (022) 8283628 lub redakcja@biblioteka-analiz.pl najpóźniej do 25 września.
Wtorek, 26 września 2006
Zarząd Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” na posiedzeniu 15 września przyjął uchwałę o wystąpieniu na drogę sądową przeciw Bibliotece Narodowej. Powodem jest odmowa udostępnienia zebranych przez Instytut Bibliograficzny BN danych dotyczących produkcji wydawniczej.
Wtorek, 26 września 2006
14 września między Państwowym Instytutem Wydawniczym a firmą Platon podpisana została umowa na wyłączność dystrybucji. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu firma przejęła dystrybucję oficyny wydawniczej Multico.
Wtorek, 26 września 2006
W poniedziałek, 25 września, o godz. 22.50 na antenie TVP1 pojawi się nowy program zatytułowany „Stół z powyłamywanymi nogami”, będący magazynem recenzującym książki. Zadaniem prowadzących, Magdaleny Miecznickiej i Grzegorza Brauna, jest krytyczny przegląd aktualności literackich.
Wtorek, 26 września 2006
We Florencji zmarła Oriana Fallaci, znana włoska dziennikarka, publicystka, autorka głośnych książek. Miała 76 lat. W ostatnich latach Fallaci, szczególnie po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku, zasłynęła krytyką współczesnego islamu.
Wtorek, 26 września 2006
Już 133 tys. widzów obejrzało „S@motność w sieci”, film, który wszedł na ekrany 15 września (dane z 20 września). To trzeci „wynik otwarcia” pośród wszystkich filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w ciągu ostatniego półrocza.