"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2007
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Wtorek, 27 lutego 2007
Najsłynniejsze kampanie medialne
Naczelny redaktor „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” postawił przede mną zadanie opisania najbardziej spektakularnych wydawniczych akcji promocyjnych ostatnich lat. Niemałe to – wbrew pozorom – wyzwanie. I nie z klęski urodzaju bynajmniej. Niestety! Zmaganie się z marketingową materią ma wszelako jeden niezaprzeczalny walor. Stosunkowo krótka kołderka promocyjna (a konkretnie – finansowa) naszych edytorów powoduje, że cała nadzieja leży w kreatywności speców od promocji. To ich – niekiedy bardzo oryginalne – pomysły stanowią remedium na te skromne budżety. …
Wtorek, 27 lutego 2007
Rozmowa z Wiesławem Myśliwskim
Opowiadając losy bohaterów „Kamienia na kamieniu”, „Widnokręgu” czy ostatnio „Traktatu o łuskaniu fasoli” zwraca pan uwagę na, tak istotne przecież, materialne uwarunkowania ich bytu. To, swoją drogą, rzadkość w naszej literaturze, która sporadycznie zajmuje się tą, zdawałoby się, podstawową kwestią: z czego żyją powieściowe postaci, jak zdobywają pieniądze, jak ciężko im to przychodzi. Nigdy nie czytam książek, jeśli z pierwszych kilkunastu czy kilkudziesięciu stron nie dowiem się, z czego żyją ich bohaterowie. Takie książki odkładam. Uważam, …
Wtorek, 27 lutego 2007
Książka i prawo
W branży wydawniczej zagraniczne podróże służbowe są na porządku dziennym – jeździ kadra kierownicza, jeżdżą osoby odpowiedzialne za nabywanie i sprzedaż tytułów, innym też czasami zdarzy się gdzieś wyjechać i otrzeć się o wielki świat. Warto przyjrzeć się ile taka podróż będzie kosztować pracodawcę.
Wtorek, 27 lutego 2007
Resursa
Na początku stycznia księgarnia Resursa, jedna z czterech dużych księgarń na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, zmieniła właściciela i dołączyła do grupy PWN. 3 stycznia podpisano umowę, która przewiduje, że zostanie zachowana nazwa oraz profil księgarni. Główną grupę klientów stanowić będą nadal studenci i wykładowcy pobliskich uczelni, a prowadzona też będzie na większą skalę sprzedaż wysyłkowa do osób prywatnych, bibliotek i instytucji – głosi oficjalny komunikat.
Wtorek, 27 lutego 2007
Co czytają inni
Despoci są wdzięcznym tematem dla twórców, i to od wieków. Pokazać meandry władzy, rozgryźć egoistyczny umysł, ukazać pychę wypełniającą tyrana, tę szczególną mieszaninę dalekowzroczności i ślepoty, uczuciowości i bestialstwa, wzniosłości i cynizmu. Przejąć osobowość satrapy, myśleć jak on, wcielić się – o, to dopiero pokusa, czasem tłumaczona naukową niemal potrzebą odkrycia, co zmienia normalnego na pozór człowieka w despotę. Usprawiedliwienie całkowicie zbędne, bo każdy przypadek jest odmienny, a nawet najdokładniejsze jego opisanie nie powstrzyma pojawiania …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …