"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2016
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Czwartek, 10 marca 2016
Rozmowa z Izabelą Skorupką, autorką książki Marcelina i Pamięć Przodków
-  Jesteś wszechstronnie utalentowana; malujesz, grasz na gitarze, tworzysz z dziećmi teatr a teraz startujesz jako autorka powieści dla młodszej młodzieży. Czy od dawna myślałaś o napisaniu książki?? Od dawna myślałam, ale wydawało mi się to ogromnym wyzwaniem,  przede wszystkim przerażało mnie spięcie historii; tworzenie początku, sensownego rozwinięcia i kontynuowanie, tak żeby ona miała przyczynowość i skutkowość, a do tego jeszcze wciągała. Wydawało mi się to absolutnie nie do przeskoczenia.  Marcelina została napisana przez przypadek …
Czwartek, 10 marca 2016
Między wierszami
"Chociaż na półkach księgarskich jest wiele pozycji dotyczących aktorów, sama sztuka aktorska jest dość powszechnie uznawana za niemożliwą do opisania. Książki z tego segmentu rzadko zajmują się samą techniką aktorską, nie sięgają do sedna twórczości" - diagnozuje Beata Guczalska, autorka biografii Jerzego Treli (Wydawnictwo Marginesy), którą promowano w Krakowie. I nic w tym dziwnego, gdyż jej bohater przez dekady był filarem Teatru Starego. Trela, który w tym roku obchodzi 75. urodziny, wywodzi się z rodziny …
Czwartek, 10 marca 2016
Na-molny książkowiec
W roku 2008 wyleciałem z zespołu dziennikarzy przygotowujących poranne przeglądy prasy dla Drugiego Programu Polskiego Radia. Chociaż - podobno - do chwili wylecenia oceniano moją pracę wysoko. Za co wyleciałem? 
Czwartek, 10 marca 2016
Rozmowa z Krzysztofem Dubińskim, autorem książki
- Wybuch I wojny światowej zastał Witkacego w Australii... - Na Antypody zabrał go Bronisław Malinowski. Uczestniczyli w kongresie brytyjskiego towarzystwa naukowego, a potem zamierzali wyruszyć w celach badawczych na wyspy Pacyfiku. Stanisław Ignacy Witkiewicz był w depresji, nie mógł otrząsnąć się po tragicznej śmierci narzeczonej. Towarzyszyły mu myśli samobójcze. Wiadomość o konflikcie zbrojnym pomiędzy zaborcami Polski je zagłuszyła, dając nowy impuls do życia i działania. W Australii drogi przyjaciół rozeszły się na zawsze. Poróżnił ich …
Czwartek, 10 marca 2016
Temat numeru
Wielu specjalistów uważa, że emigracja będzie jednym z największych wyzwań XXI wieku. Liczne napięcia i konflikty (narodowościowe, ekologiczne czy ekonomiczne) pojawiające się na tkance świata doprowadzą do coraz powszechniejszego mieszania się ludności, a co za tym idzie również ich kultur. Zawsze znajdą się osoby z góry odrzucające jakiekolwiek zjawisko wielokulturowości, ale uczciwie trzeba przyznać, że nie jest ono ani nowe, ani obce, ani tym bardziej z gruntu negatywne. Długotrwałe skutki mieszania się kultur bywają różnorodne, …
Czwartek, 10 marca 2016
Startuje piąta edycja konkursu
Czwartek, 10 marca 2016
Rozmowa z Tomaszem Potkajem, autorem książki
Czwartek, 10 marca 2016
Wyniki badania Polskiej Izby Książki
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, choć ukazuje ciężki los kobiet na wsi polskiej w wieku XX, idealnie wpisuje się w narrację, w której za pomocą problemu chłopskiego i rzekomego kolonializmu na ziemiach dawnej …
2
"Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu"
David Goggins
Z książki „Nic mnie nie złamie. Zapanuj nad swoim umysłem i pokonaj przeciwności losu” Davida Gogginsa: „Budda powiedział, że życie jest cierpieniem. Nie jestem buddystą, ale wiem, co miał na myśli, i ty też. Aby …
3
"Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty"
James Clear
Jedna z rad Jamesa Cleara zawartych w „Atomowych nawykach. Drobnych zmianach, niezwykłych efektach”: jeżeli nie możesz znaleźć gry, której zasady ci sprzyjają, stwórz ją. OK, kiedy jednak nikt nie zechce grać w nią z nami, …