BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 201
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Duże zmiany w Empiku
Należy spodziewać się istotnych zmian w zakresie współpracy sieci Empik z jej dostawcami. Świadczyć o tym mogą decyzje jej kierownictwa, o których na rynku mówi się od co najmniej kilku tygodni. Po pierwsze, firma zamierza zmienić program do zarządzania sprzedażą w swoich salonach. Używany obecnie Halo ma zastąpić Gold. W tej chwili testowany jest w kilku salonach sieci, których szefowie narzekają ponoć, że nie sposób za jego pomocą składać zamówienia. Być może jednym z celów …
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Demart S.A.
Od sierpnia wydawnictwo kartograficzne Demart ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeistoczyło się w spółkę akcyjną. Pytany o powody tej zmiany i o giełdowe plany Demartu Rafał Dylak, wiceprezes i współwłaściciel firmy, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, a właściwie nie udzielił jej w ogóle.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Rynek książki a digitalizacja
Najpewniej na początku listopada działać zacznie serwis Nexto.pl – jak zapowiadają jego twórcy, „największe w Polsce centrum sprzedaży publikacji w wersji elektronicznej”. – Postawiliśmy sobie bardzo ambitne zadanie. Razem z wydawcami chcemy wykreować rynek, przygotować się na nadejście ery e-papieru oraz, oczywiście, zarobić na projekcie. Nie wykluczamy, że w przypadku sukcesu w pierwszym roku od uruchomienia serwisu poważnie będziemy rozważać uruchomienie projektu o zasięgu międzynarodowym – zapowiada Bartłomiej Roszkowski, prezes spółki NetPress Digital. Jej udziałowcami …
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Rozmowa z Joanną i Piotrem Białobrzeskimi, właścicielami wydawnictwa Didasko
Skąd pomysł na nazwę państwa firmy? Piotr Białobrzeski: Kiedyś siedzieliśmy przy kawie i szukaliśmy nazwy. Moja żona zaproponowała właśnie Didasko, co po grecku znaczy „uczę”. Ogólnodostępne informacje na państwa temat są skromne… Joanna Białobrzeska: Tak, chociaż na pewno o wielu sprawach chcemy mówić, bo to jest forma naszego marketingu. Może rzeczywiście mało o nas wiadomo w środowisku wydawniczym, ale nam najbardziej zależy na tym, aby dotrzeć z informacją do nauczycieli. Organizujemy dla nich wiele konferencji, …
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Zmienił się zestaw lektur, ale aktualizacji nie uległa treść podręczników wydrukowanych już na ten rok. Najpierw bowiem uchwalono ustawę określającą, że przez trzy lata nie wolno zmieniać podręczników. A dopiero potem zmieniono kanon. „Może dojść do tego, że wydawcy będą musieli drukować dodatkowe opracowania i lektury, co oznacza, że nauka będzie jeszcze droższa. To kompromitacja programu »taniego podręcznika«” – uważa Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, cytowany przez „Gazetę Prawną”.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski (na zdjęciu) uznał nowe rozporządzenie w sprawie kanonu lektur szkolnych za satysfakcjonujące.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Pieniądze pozyskane z emisji akcji serii F (81,6 mln zł) PPWK zamierza wydać na zakup pozostałych udziałów spółki EL2 oraz dalsze akwizycje i rozwój organiczny.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
„Gdyby pieniądze wchodziły w grę, niewielu krytyków postawiłoby je przeciwko Polsce” – napisał David Orr w artykule przedstawiającym w samych superlatywach twórczość Zbigniewa Herberta i całą polską poezję ubiegłego półwiecza. Tekst ukazał się w „New York Times Book Review”.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
Zaledwie niecały miesiąc minął od premiery ostatniego tomu przygód Harry’ ego Pottera, a autorka bestsellerowej sagi już zaczęła pracę nad nową powieścią.
Poniedziałek, 13 sierpnia 2007
„Podręcznik bezpieki” i publikacja o „biskupach niezłomnych” ukażą się jeszcze w tym roku nakładem krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.