BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 202
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
środa, 29 sierpnia 2007
Komercjalizacja wydawcy książek historycznych
1 sierpnia doszło do przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego Dom Wydawniczy Bellona w Bellonę S.A. Komercjalizacja to skutek ubiegłorocznej nowelizacji Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji z 1996 roku. W myśl zapisów, z dniem 30 czerwca z polskiego prawa handlowego zniknęło pojęcie przedsiębiorstwa państwowego jako osobowości prawnej.
środa, 29 sierpnia 2007
Komentarz
Trudno dzisiaj powiedzieć, kto ustawi się w prywatyzacyjnym ogonku do Bellony (i w jaki sposób – być może przez giełdę – do tej prywatyzacji dojdzie). Oprócz uznanej na rynku marki, doświadczonego zespołu oraz masy świetnych tytułów, firma posiada kilka działek u zbiegu ulic Grzybowskiej i Towarowej – miejsca, w którym powstaje nowe warszawskie city z hotelem Hilton w sąsiedztwie.
środa, 29 sierpnia 2007
Edytorstwo i Rynek Książki
Trzy kobiety i trzy różne historie. Każda z książką w roli głównej i pewnymi studiami w roli drugoplanowej. Choć, jak wszystkie podkreślają, bardzo istotnej. Wydawnictwa Davenport, Zakamarki i Buk Rower. A może bardziej… Katarzyna Focht, Katarzyna Skalska i Grażyna Kozłowska. Połączyła je pasja do literatury, determinacja i dyplom Studiów Podyplomowych Edytorstwo i Rynek Książki, które organizuje Biblioteka Analiz z Warszawską Wyższą Szkołą Humanistyczną im. Bolesława Prusa. Dziękujemy za już, prosimy o jeszcze! Pod palmami – …
środa, 29 sierpnia 2007
Rozmowa z Katarzyną Sobańską – dyrektor generalną wydawnictw Hachette Livre Polska i Larousse Polska
Od kwietnia jest pani dyrektor generalną wydawnictw Hachette Livre Polska i Larousse Polska. Jak się pani siedzi na tych dwóch – wymagających sporo uwagi – stołkach? Siedzenie na dwóch stołkach naraz to duże wyzwanie. Zacznijmy od tego, że pod względem formalno-prawnym są to niezależne od siebie spółki, które mają wspólnego właściciela i należą do francuskiej grupy Hachette. Natomiast w kwietniu rozpoczął się proces ich łączenia organizacyjnego. Wcześniej Larousse Polska funkcjonowała u boku byłego współudziałowca, wydawnictwa …
środa, 29 sierpnia 2007
Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych miało 3,25 mln zł zysku netto w drugim kwartale wobec 530 tys. zł zysku rok wcześniej.
środa, 29 sierpnia 2007
Agora podtrzymuje prognozy dotyczące 10-proc. rozwoju rynku reklamowego w tym roku. Wiceprezes spółki Zbigniew Bąk powiedział, że spółka będzie się rozwijać zarówno przez wzrost organiczny, sojusze strategiczne, a także akwizycje.
środa, 29 sierpnia 2007
„Na pewno trzeba ograniczyć liczbę podręczników. Jest ich zbyt wiele. Jednak regulowanie ich cen byłoby zbyt ryzykowną ingerencją w wolny rynek” – powiedział nowy minister edukacji prof. Ryszard Legutko w wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej”.
środa, 29 sierpnia 2007
„Dostajemy wiele zapytań z małych miast, których mieszkańcy też chcieliby mieć dostęp do płyt, książek i czasopism”, mówi Monika Marianowicz, dyrektor ds. public relations Empiku.
środa, 29 sierpnia 2007
Sprawą finansów publicznych zajmie się prawdopodobnie już nowy Sejm. Jeśli wybory wygra Platforma Obywatelska, ustawa o finansach publicznych będzie jedną z pierwszych, jakie przyjmie nowy parlament.
środa, 29 sierpnia 2007
„Gazeta Wyborcza” i „Fakt” to dwa najchętniej czytane tytuły spośród dzienników. Wśród tygodników liderem jest „Tele Tydzień”, natomiast miesięcznikom przewodzi „Claudia”.