BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 230
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Wtorek, 7 października 2008
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne opublikowały 12 września raport za dwa pierwsze kwartały 2008 roku.
Wtorek, 7 października 2008
– Wierzę w ten program, chociaż jest mało spektakularny, ale bardzo potrzebny w przyszłości – powiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. Dyrektor IK po raz pierwszy od swego mianowania w lutym tego roku miał okazję publicznie zaprezentować zamierzenia, dokonania i plany Instytutu.
Wtorek, 7 października 2008
„Parcie sieci handlowych na upusty sprawi, że mali wydawcy będą dołączać do większych” – twierdzi na łamach „Pulsu Biznesu” z 9 września Marcin Garliński, prezes Muzy, i zapowiada, że kierowana przez niego firma będzie konsolidować rynek. „Muszę jednak przyznać, że jest to trudniejsze niż sądziliśmy. Na rynku wydawniczym wiele firm to firmy rodzinne, które z trudem podejmują decyzję o sprzedaży” – mówi.
Wtorek, 7 października 2008
Sieć powiększyła się o trzy salony multimedialne. Dwa z nich – w Gdańsku i Bielsku-Białej – już działają, trzeci ma zostać uruchomiony do końca wrześniu we Wrocławiu.
Wtorek, 7 października 2008
Białostockie Zakłady Graficzne zatrudniają ponad 210 bojących się o miejsca pracy pracowników. „Bóg raczy wiedzieć co będzie, gdy nas sprywatyzują. Mówi się od tym już od wielu lat. Prywatyzacja i przypływ nowego kapitału może oznaczać rozwój zakładu. Ale patrząc na doświadczenia innych białostockich przedsiębiorstw wcale nie musi” – mówi na łamach „Gazety Wyborczej” Lech Rutkowski, prezes firmy.
Wtorek, 7 października 2008
Nowa odsłona internetowego księgarni działa od 11 września. Zmiany objęły zarówno design, jak i kolorystykę serwisu.
Wtorek, 7 października 2008
Postaramy się, aby odpowiedź przyniósł następny numer Biblioteki Analiz. Teraz jedynie anonsujemy temat, który wydaje się ważny, ponieważ dotyczy jednego z czołowych odbiorców detalicznych.
Wtorek, 7 października 2008
Znany na rynku podręczników szkolnych (Nowa Era, WSiP, MAC) Tomasz Gigol od końca lutego jest prezesem Wydawnictwa Edukacja Polska Sp. z o.o. Firma w 100 proc. należy do Edukacji Polskiej S.A. (dawniej Elbox), największego w kraju producenta pomocy edukacyjnych. Kapitał zakładowy to 1,05 mln zł.
Wtorek, 7 października 2008
Jeden z najbardziej znanych i popularnych wydawców postanowił zakończyć pracę i skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę – po 43 latach działalności w zawodzie. Chodzi o Andrzeja Nagrabę ze słynnego rodu księgarsko-wydawniczego, który przywiązanie do książki odziedziczył po ojcu Marianie Władysławie. Był on przez wiele lat zastępcą kierownika, a następnie kierownikiem księgarni „Oświata” przy Pl. Dąbrowskiego w Warszawie. W zawodzie zostali jeszcze dwaj młodsi bracia Andrzeja – Wiesław, szef pionu handlowego w wydawnictwie LSW, …
Wtorek, 7 października 2008
Resort skarbu ogłosił przetarg na usługi doradcze w procesie prywatyzacji Bellony. Otwarcie ofert nastąpi 22 października, a wybór doradcy w ciągu trzech tygodni od tej daty. MSP chce sprzedać Bellonę do końca trzeciego kwartału 2009 roku. W gronie firm zainteresowanych przejęciem wymieniano WSiP, Muzę i Znak.