BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 230
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Wtorek, 7 października 2008
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne opublikowały 12 września raport za dwa pierwsze kwartały 2008 roku.
Wtorek, 7 października 2008
– Wierzę w ten program, chociaż jest mało spektakularny, ale bardzo potrzebny w przyszłości – powiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. Dyrektor IK po raz pierwszy od swego mianowania w lutym tego roku miał okazję publicznie zaprezentować zamierzenia, dokonania i plany Instytutu.
Wtorek, 7 października 2008
„Parcie sieci handlowych na upusty sprawi, że mali wydawcy będą dołączać do większych” – twierdzi na łamach „Pulsu Biznesu” z 9 września Marcin Garliński, prezes Muzy, i zapowiada, że kierowana przez niego firma będzie konsolidować rynek. „Muszę jednak przyznać, że jest to trudniejsze niż sądziliśmy. Na rynku wydawniczym wiele firm to firmy rodzinne, które z trudem podejmują decyzję o sprzedaży” – mówi.
Wtorek, 7 października 2008
Sieć powiększyła się o trzy salony multimedialne. Dwa z nich – w Gdańsku i Bielsku-Białej – już działają, trzeci ma zostać uruchomiony do końca wrześniu we Wrocławiu.
Wtorek, 7 października 2008
Białostockie Zakłady Graficzne zatrudniają ponad 210 bojących się o miejsca pracy pracowników. „Bóg raczy wiedzieć co będzie, gdy nas sprywatyzują. Mówi się od tym już od wielu lat. Prywatyzacja i przypływ nowego kapitału może oznaczać rozwój zakładu. Ale patrząc na doświadczenia innych białostockich przedsiębiorstw wcale nie musi” – mówi na łamach „Gazety Wyborczej” Lech Rutkowski, prezes firmy.
Wtorek, 7 października 2008
Nowa odsłona internetowego księgarni działa od 11 września. Zmiany objęły zarówno design, jak i kolorystykę serwisu.
Wtorek, 7 października 2008
Postaramy się, aby odpowiedź przyniósł następny numer Biblioteki Analiz. Teraz jedynie anonsujemy temat, który wydaje się ważny, ponieważ dotyczy jednego z czołowych odbiorców detalicznych.
Wtorek, 7 października 2008
Znany na rynku podręczników szkolnych (Nowa Era, WSiP, MAC) Tomasz Gigol od końca lutego jest prezesem Wydawnictwa Edukacja Polska Sp. z o.o. Firma w 100 proc. należy do Edukacji Polskiej S.A. (dawniej Elbox), największego w kraju producenta pomocy edukacyjnych. Kapitał zakładowy to 1,05 mln zł.
Wtorek, 7 października 2008
Jeden z najbardziej znanych i popularnych wydawców postanowił zakończyć pracę i skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę – po 43 latach działalności w zawodzie. Chodzi o Andrzeja Nagrabę ze słynnego rodu księgarsko-wydawniczego, który przywiązanie do książki odziedziczył po ojcu Marianie Władysławie. Był on przez wiele lat zastępcą kierownika, a następnie kierownikiem księgarni „Oświata” przy Pl. Dąbrowskiego w Warszawie. W zawodzie zostali jeszcze dwaj młodsi bracia Andrzeja – Wiesław, szef pionu handlowego w wydawnictwie LSW, …
Wtorek, 7 października 2008
Resort skarbu ogłosił przetarg na usługi doradcze w procesie prywatyzacji Bellony. Otwarcie ofert nastąpi 22 października, a wybór doradcy w ciągu trzech tygodni od tej daty. MSP chce sprzedać Bellonę do końca trzeciego kwartału 2009 roku. W gronie firm zainteresowanych przejęciem wymieniano WSiP, Muzę i Znak.