BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 250
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
Biblioteka Analiz × 250!
Ależ ten czas leci! Nie tak dawno świętowaliśmy ukazanie się 150. numeru Biblioteki Analiz i już zupełnie przed momentem numeru 200. Jak tak dalej pójdzie, w oka mgnieniu doczekamy się okrągłej rocznicy. Jeszcze tylko jakieś… 30 lat. Zleci jak z bicza strzelił! Tymczasem ukazujemy się po raz 250. Przede wszystkim to zasługa stałego, wytrwałego i bardzo zdolnego zespołu, od dziesięciu lat przygotowującego newsletter, którym Biblioteka Analiz dawno już przestała być, wychodząc poza wyłącznie newsowy charakter. …
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
Zakończenie roku akademickiego 2008/2009
27 czerwca w Klubie Księgarza uroczyście zakończono trzecią edycję Studiów Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki”, organizowanych przez Warszawską Wyższą Szkołę Humanistyczną im. Bolesława Prusa we współpracy z Biblioteką Analiz. Na uroczystość przybyli przedstawiciele organizatorów – prof. Jerzy Snopek, dziekan WWSH i Piotr Dobrołęcki, wiceprezes Polskiej Izby Książki, zarazem redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Świadectwa ukończenia studiów odebrało 28 osób. Z tej okazji ze studentami spotkała się Anna Milewska – aktorka filmowa i teatralna, poetka, która …
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
Dziedzice wydawniczej przeszłości
Mija w tym roku 20 lat, jak możemy cieszyć się w Polsce wolnym rynkiem książki – wolnym od reglamentowanego papieru, cenzury, wizyt przy ul. Mysiej i nakładów kalkulowanych spod tzw. dużego palca (czyjego, nie warto dziś wspominać). Jak każda rocznica, i ta skłania do rozmaitych przemyśleń, podsumowań, analiz czy wreszcie – rachunków sumienia. Czy udało nam się ten czas dobrze wykorzystać, czy wolny rynek książki na pewno znajduje się dzisiaj w miejscu, w którym chcieliśmy …
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
Rozmowa z Andrzejem Wienckiem – dyrektorem wydawnictwa Park
Niedługo miną dwa lata odkąd sprzedał pan wydawnictwo Park grupie Wydawnictwa Szkolnego PWN. Czas na wstępne podsumowanie. Czego pan oczekiwał?Przede wszystkim stabilizacji. Chciałem działać w ramach dużej struktury wydawniczej, dość miałem bowiem roli średniej wielkości firmy, z którą niewielu na rynku się liczy, która nie jest partnerem dla dystrybutora czy sieci księgarskiej. Liczyłem też na wsparcie marketingowe. I pod tym względem trafiłem do bardzo dobrej grupy. Wydawnictwo Szkolne PWN ma świetnie zorganizowaną dystrybucję i takiż …
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
50 mln zł przychodu PWN.pl
Tak naprawdę wszystko zaczęło się w 1994 roku, od rozmów, jakie na temat pierwszej polskiej encyklopedii multimedialnej zaczęły prowadzić Wydawnictwo Naukowe PWN i wrocławska spółka Vulcan, mająca już na swoim koncie doświadczenia w produkcji publikacji multimedialnych dla wydawnictw (m.in. „Ptaki Polski – atlas wielomedialny” WSiP z 1994 roku, pierwszy tego typu produkt w naszym kraju). Finalnie encyklopedia ukazała się w grudniu 1996 roku, kosztowała szalone 240 zł, i sprzedała się w liczbie… 40 tys. egz. …
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
Tylko nieliczni wydawcy drukują ceny na okładkach. Jednak nawet to nie zawsze pozwala w pełni kontrolować cenę, jaką oferuje dystrybutor. W Bibliotece Analiz co miesiąc przedstawiać będziemy, jak różnią się ceny w poszczególnych kanałach dystrybucji – a czasem odbiegają od siebie o… kilkadziesiąt procent. Drukujemy ceny zarówno nowych tytułów, jak i starszych pozycji, które w promocyjnych ofertach można znaleźć także w klubach wysyłkowych.
Poniedziałek, 29 czerwca 2009
Felieton
Jubileuszowy numer Biblioteki Analiz (250) witam w nastroju… mało świątecznym, za co przepraszam i nad czym ubolewam. Kryzys rzucił mi się przykrym ciężarem na mózg. No, ale z czego tu się cieszyć?! Londyński FTSE – minus 0,99 proc. Francuski CAC – minus 1,22 proc. Niemiecki DAX – minus 3 proc (!). Duński KFX – minus 1,8 proc. Amerykański NASDAQ_Comp – minus 2,01 proc. Polski WIG_20… w trendzie bocznym. Japoński Nikkei_225 – szkoda gadać. Itd. itp. …