BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 251
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Sondaż Rynek-Książki.pl
Czerwcowy sondaż zamieszczony przez redakcję serwisu Rynek- Książki.pl dotyczył wydarzeń z maja, kiedy to na poprzedzającej 54. Międzynarodowe Targi Książki konferencji prasowej Grzegorz Guzowski, prezes Ars Polony, zapowiedział, że być może jest to ostatnia edycja organizowana w Pałacu Kultury. Jego zarząd podniósł bowiem w tym roku ceny wynajmu powierzchni aż o ponad 50 proc. porównując do ubiegłorocznych i o ponad 150 proc. odnosząc je do cen z 2007 roku.
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Inwestycje WSiP
Sezon urlopowy pokrzyżował – jak czytamy w serwisie Parkiet.com – plany WSiP związane z inwestycją w wydawnictwo specjalistyczne, co przed dwoma tygodniami zapowiadał Karol Żbikowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za rozwój spółki.
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Dziedzice wydawniczej przeszłości – cz. 2
W poprzednim numerze Biblioteki Analiz zatrzymaliśmy się przez chwilę przy sylwetkach kilku oficyn, których historia zaczęła się w Polsce Ludowej, a które prosperują także dziś, ze zmiennym jednak szczęściem, co staraliśmy się w tekście pokazać. Dziś druga część cyklu, którym staramy się wpisać w przypadającą w tym roku dwudziestą rocznicę powstania wolnego rynku wydawniczego w Polsce. WSiP: lekcja pokory Przez pierwsze lata po transformacji, a i ostatnio, pieszczoch mediów. Także największy beneficjent monopolistycznej pozycji z …
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Rozmowa z Bogusławem Seredyńskim – prezesem Wydawnictw Naukowo-Technicznych
Prezesem Wydawnictw Naukowo-Technicznych jesteś od 1 sierpnia ubiegłego roku…Poprzednio, od 23 kwietnia 2008 roku, zatrudniony byłem jako ustanowiony przez wojewodę zarządca komisaryczny przedsiębiorstwa państwowego. Dziś jestem prezesem zarządu spółki, której jedynym właścicielem jest skarb państwa. Zarazem jestem redaktorem naczelnym wydawnictwa. Ale jeszcze wcześniej podjąłeś tu pracę jako zastępca redaktora naczelnego, Anieli Topulos. To był rok 2006. Na tym stanowisku pracowałem niecałe półtora roku. Później, przez jedenaście miesięcy, byłem poza firmą.Do niedawna zastępcą redaktora naczelnego był …
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Jak wypromowano bestseller
Jak wypromować bestseller? Można włożyć wiele pracy i środków w intensywną akcję medialną, wspartą promocją w sieciach detalicznych. Można przekonać autora do odbycia promocyjnego tournee po kraju i wzięcia udziału w spotkaniach z czytelnikami. Albo trafić na takiego, który do wydawcy przyniesie nie tylko książkę, ale wręcz cały… pomysł na nią! I kieruje nim potrzeba, by ta dostępna była dla możliwie szerokiej grupy odbiorców. Nic nowego? To posłuchajcie. – Napisałem w życiu sporo książek. Ukazały …
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Targi Poligrafia 2009
Tegoroczne targi Poligrafia miały stać się probierzem sytuacji panującej w polskim drukarstwie. Pesymiści wieszczyli klęskę, umiarkowani – oczekiwali, a optymiści – po prostu przyjechali do Poznania. Było warto? Było! Tak zgodnie twierdzą wystawcy i zwiedzający. I po cichu także niektórzy spośród tych, których z różnych przyczyn na Poligrafii zabrakło.Dzięki zabiegom prowadzonym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i dyrektora Jerzego Kaczmarka, praktycznie do ostatnich chwil do stolicy Wielkopolski zjeżdżali wystawcy. Co prawda, zabrakło kilku ważnych marek, ale …
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Rozmowa z Sari Havukainen – odpowiedzialną za PR w fińskim wydawnictwie Tammi Publishers
Rozmawiamy podczas 54. MTK, na których reprezentuje pani fińskie wydawnictwo Tammi Publishers. Proszę przybliżyć rynek książki w pani kraju. Ilu na nim działa wydawców?Kilkuset na pewno. Do Stowarzyszenia Wydawnictw Fińskich należy ponad sto firm.Czy duża jest koncentracja kapitału? Jak wszędzie. Czołówkę stanowi kilka grup wydawniczych, spośród których trzecią co do wielkości jest Tammi Publishers. Oprócz tego dużo niewielkich oficyn, specjalizujących się w komiksach lub od czasu do czasu publikujących po jednym, za to dużym bestsellerze. …
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Z redakcyjnej poczty Biblioteki Analiz
Ja, skromniutki, malutki wydawca postanowiłem upomnieć się o mniejszość. Mniejszość piracką…Nagłówki gazet co chwila pełne są epitetów, oskarżeń o kradzież intelektualną, ostrzeżeń i szykan wobec piratów i coraz bardziej restrykcyjnych zmian przepisów prawnych. W takiej atmosferze nie da się żyć, a co dopiero mówić o pracy! Spiratowanie własności intelektualnej to nie jest takie „hop siup”! Trzeba pomyśleć, co spiratować, dobrać właściwy program, wybrać bezpieczny, wirtualny serwer na Kajmanach lub w Gwadelupie, zrobić właściwy marketing i… …
Poniedziałek, 13 lipca 2009
Felieton
Przekonanie o tym, że zawód pisarza wpisany jest w jakiś inny, wyższy porządek rzeczy, który literata uprawnia do odgrywania roli mędrca w sprawach wszelkich, ma długą tradycję, ale nie na tyle długą, żeby nie budziło zasadniczych wątpliwości. Jednak owa potrzeba i tęsknota za większą populacją Mickiewiczów, Słowackich, Norwidów, Miłoszów, Różewiczów okazuje się na tyle silna i przemożna, że co jakiś czas muszą odezwać się głośno ci, którym mizeria codzienności w tym względzie odbiera chęć czytania. …