BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 257
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 5 października 2009
Domy Książki w Białymstoku i Gdańsku razem
22 września Dom Książki w Białymstoku nabył większościowy pakiet udziałów w Gdańskim Domu Książki. Transakcja została sfinansowana z kredytu bankowego i środków własnych. Dom Książki Białystok prowadzi sprzedaż w 43 księgarniach na Podlasiu i Mazurach, Gdański Dom Książki w 20 księgarniach, zlokalizowanych w Trójmieście, Elblągu i okolicach. Obie obydwu sieci w 2009 roku powinny przekroczyć 40 mln zł przychodu ze sprzedaży (w 2008 roku DKB osiągnął przychód 27 mln zł, zaś DKG 13,2 mln zł).
Poniedziałek, 5 października 2009
Nike dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego
Nagroda Literacka „Nike” trafiła w tym roku do Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego – autora tomiku wierszy „Piosenki o zależnościach i uzależnieniach” (Biuro Literackie).
Poniedziałek, 5 października 2009
Kongres Kultury Polskiej
Przygotowywany i oczekiwany przez miesiące Kongres Kultury Polskiej wywołał spore zainteresowanie, a nawet wielkie emocje. Trwał od 23 do 25 września, a do tego w Krakowie, co z pewnością miało wpływ na jego atmosferę. „Trzeba wreszcie powiedzieć, że kultura się liczy!” – stwierdził Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas ceremonii otwarcia. Rolę gospodarza pełnił prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezydent Lech Kaczyński skierował przesłanie do uczestników Kongresu. Zawiódł zapowiadany wcześniej premier Donald …
Poniedziałek, 5 października 2009
Z innej strony
Odbywający się w Krakowie Kongres Kultury Polskiej zamiast jej przyszłości poświęcony był biadoleniu o mizerii finansowej i krytyce polityki rządu. „Bo premiera nie interesuje kultura, tylko piłka nożna” – mogliśmy usłyszeć. Państwo daje mało pieniędzy na kulturę, więc ta obumiera, a społeczeństwo idiocieje. „Ekonomiści niech się postarają policzyć, ile wart jest dla nas Chopin” – mówił Waldemar Dąbrowski.Oczywiście Chopin jest dla nas (pamiętajmy, że także dla Francuzów) bezcenny. Ale jego geniusz nie pasł się na …
Poniedziałek, 5 października 2009
Rozmowa z Mariuszem Molem – prezesem Wkry i właścicielem Grupy Kapitałowej Business IQ oraz Marcinem Anaszewiczem – prezesem Medioteki i dyrektorem operacyjnym Wkry
Zacznijmy od Wkry. Zakończył się właśnie sezon podręcznikowy… Marcin Anaszewicz: … który z racji na reformę oświaty był sezonem trudnym. Trudnym? Chyba wyjątkowo udanym! Gdzie się nie pójdzie, wszyscy aż zacierają ręce z radości. Zwłaszcza że to nie koniec hossy, a jej początek. Mariusz Mol: Przepraszam, „gdzie się nie pójdzie”? Do konkurencji. Ona zaciera ręce, a panowie mówią, że sezon był trudny… MM: Bo nie odbiegał specjalnie od innych. Nie zauważyli panowie skoku w przychodach? …
Poniedziałek, 5 października 2009
Google Book Search i kolejne zamieszanie po obu stronach oceanu
Przypomnijmy: do 4 września był czas na wypisywanie się z ugody, czyli zgłoszenie sprzeciwu wobec całej ugody lub wobec jej niektórych punktów. Dotyczyło to wydawców i autorów z całego świata. Oczywiście, obok tych formalności równolegle napływały protesty i skargi. Na europejskim gruncie tym problemem zajęła się nawet Komisja Europejska (polskich wydawców i MKiDN na jej forum reprezentował Piotr Marciszuk – prezes PIK), która po wysłuchaniu przedstawicieli różnych krajów na początku września postanowiła opracować raport. W …
Poniedziałek, 5 października 2009
„Edytorstwo i Rynek Książki”
Początek października – wakacje są już wspomnieniem, a w planach kolejny rok akademicki. Rekrutacja na czwartą edycję studiów „Edytorstwo i Rynek Książki” dobiega końca. Nim jednak poznam i zaprzyjaźnię się z nowymi studentami, warto poświęcić uwagę naszym absolwentom. W ich gronie jest wiele wspaniałych osób pracujących z książką na co dzień – nauczyciele, bibliotekarze, tłumacze, redaktorzy, specjaliści od druku, sprzedaży, reklamy i marketingu, a także… nowi wydawcy!Na naszych łamach pisaliśmy już o oficynach naszych absolwentów …
Poniedziałek, 5 października 2009
Felieton
Rozpoczął się jesienny sezon kongresów. Mamy już za sobą następujące imprezy: Ósmy Kongres Kultury Polskiej, Tajny Kongres Prawa i Sprawiedliwości oraz Kongres Kobiet Lewicy. Najważniejszy z nich – jak dotychczas – to oczywiście kongres PiS, o którym było w mediach najgłośniej i który budził najwięcej emocji; ale to zrozumiałe, wszystko co tajne budzi szczególne emocje… Kongres Kobiet Lewicy też spotkał się ze sporym zainteresowaniem, zwłaszcza z uwagi na nieobecność na nim mężczyzn, z jednym wszakże …