BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 258
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 19 października 2009
Sondaż Rynek-Książki.pl
„Współpraca Empiku z dostawcami poprawia się, reforma szkolnictwa sprawiła, że w tym roku wielu rodziców zmuszonych jest zaopatrzyć swoje pociechy w nowe podręczniki, a niebawem kolejny sezon gwiazdkowy. Czy kryzys ominie polski rynek książki?” – pytaliśmy we wrześniu użytkowników serwisu Rynek-Ksiazki.pl. Głosy podzieliły się niemal po równo, choć – nie wiedzieć czemu – padło ich w tym miesiącu wyjątkowo mało (niewiele ponad 130, przy ponad 900 w przypadku sondażu, jaki redakcja zorganizowała w lipcu – …
Poniedziałek, 19 października 2009
Ranking rozstrzygniemy w Krakowie
W październikowym numerze „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” opublikowane zostaną wyniki szóstego już rankingu najlepszych drukarń dziełowych. W badaniu udział wzięło 30 wydawnictw (wszystkim, które odesłały ankiety, bardzo dziękujemy) oddając 63 głosy. Liczba wziętych pod uwagę firm poligraficznych wyniosła 44, co znaczy, że jeden wydawca zagłosował na półtorej drukarni. Choć można było wskazać maksymalnie pięć, widać z powyższego, iż produkcja coraz częściej opierana jest na stosunkowo małej liczbie zaufanych zleceniobiorców.
Poniedziałek, 19 października 2009
Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia 2009
Do powrotu imprezy do Auli Politechniki Warszawskiej doszło po dwuletniej przerwie. Tyle właśnie minęło od ostatniej edycji targów Atena, poprzedniczki Academii. Na decyzję o zmianie lokalizacji, po nieudanym dla nich eksperymencie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, nalegali sami wystawcy. Okazało się, że wielu uczestników i komentatorów imprezy właśnie w lokalizacji upatruje przyczyny jej nienajlepszych ocen.W stosunku do 2008 roku zmieniły się także „proporcje” wśród organizatorów. Główną rolę odgrywała tym razem firma Murator Expo, wcześniej „jedynie” …
Poniedziałek, 19 października 2009
Dyskusje targowe
Cykl targowych debat rozpoczęła dyskusja „Przyszłość targów książki akademickiej i naukowej”. Prowadzący ją Piotr Dobrołęcki przedstawił listę organizowanych w kraju imprez targowych dedykowanych temu segmentowi.Następnie o prowadzonych przez siebie działaniach i projektach opowiedzieli zaproszeni paneliści, a wśród nich Grażyna Jarzyna – dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, przypominająca historię nieistniejących już targów organizowanych w tym mieście, oraz Iwona Maruszewska, organizatorka Poznańskich Dni Książki Naukowej.
Poniedziałek, 19 października 2009
Rozmowa z Michałem Sawką – prezesem, Michałem Büthner-Zawadzkim – specjalistą ds. rozwoju sprzedaży i Michałem Skrzyniarzem – regionalnym kierownikiem sprzedaży w firmie Arctic Paper Polska
Czy kryzys w branży papierniczej bardzo państwu doskwiera? Michał Sawka: O kryzysie w branży papierniczej możemy mówić przynajmniej od kilku lat. W europejskiej, oczywiście, bo w Polsce o kryzysie mówić nie można. Jeżeli chodzi o Stary Kontynent, jakieś trzy lata temu zaczęły spadać ceny papieru. W 2008 roku tendencja ta uległa odwróceniu, by w tym wykonać ponowny zwrot o 180 stopni. O kryzysie mówimy także wówczas, gdy spada wartość i liczba zamówień, ograniczona zostaje produkcja, …
Poniedziałek, 19 października 2009
„The Lost Symbol” za Kanałem La Manche
Nie tak dawno temu, bo w połowie września, w USA i innych krajach anglojęzycznych wydana została kolejna książka Dana Browna „Zaginiony symbol” („The Lost Symbol”, pisaliśmy na jej temat w Bibliotece Analiz 256) wydawnictwa Bantam Press (Random House Group Company; w Polsce książkę wydadzą wspólnie Sonia Draga i Albatros – tuż przed świętami Bożego Narodzenia). Tym razem amerykański pisarz wziął pod lupę masonerię, a dwunastogodzinną brawurową i wielowątkową akcję rozpisał na kilkaset stron. Tej jeździe …
Poniedziałek, 19 października 2009
Nadzwyczajnie regularne targi frankfurckie
W ponad 60-letnich dziejach Targów Książki we Frankfurcie rzadko zdarzało się takie nagromadzenie ważnych i mniej ważnych tematów. Toteż prasa codzienna, magazyny informacyjne i tytuły branżowe miały „używanie”. W tym roku tematyka targowa zaistniała znacznie wcześniej. A dlaczego, opowiem. Tradycyjnie na miesiąc przed imprezą zorganizowano nad Menem sympozjum z udziałem gościa honorowego, tym razem pod hasłem „Chiny i świat”. Na dwa dni weekendowe (11 i 12 września) gospodarze zaprosili do roli panelistów chińską pisarkę opozycyjną …
Poniedziałek, 19 października 2009
Zmarł Reinhard Mohn – twórca sukcesu Bertelsmanna
W sobotę, 3 października, po długiej chorobie zmarł Reinhard Mohn, twórca powojennego koncernu medialnego Bertelsmanna. Urodził się w czerwcu 1921 roku w mieście Gütresloh, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miasto to od początku jest siedzibą firmy założonej przez Carla Bertelsmanna w 1835 roku. Obecnie znajduje się tu także siedziba należącego do koncernu wydawnictwa książkowego Random House.
Poniedziałek, 19 października 2009
Zmierzch krytyki literackiej
Zawód krytyka literackiego odchodzi do lamusa. Krytyk-profesjonalista dla czytelnika coraz częściej jest niewiarygodny, operuje mało zrozumiałym językiem, w dodatku publikuje w mediach, których młody odbiorca nie czyta. Badania pokazują, że osoby, które robią zakupy w Internecie, kierują się niemal wyłącznie rekomendacjami on-line, w przeważającej części zamieszczanymi przez innych klientów. A sprzedaż w sklepach internetowych to już 13 proc. polskiego rynku książki, a można prognozować, że do 2012 roku przekroczy poziom 20 proc. i dalej będzie …
Poniedziałek, 19 października 2009
Wspomnienie Pani Profesor Barbary Skargi
25 września odbył się pogrzeb Profesor Barbary Skargi – jednego z ostatnich wielkich autorytetów moralnych i naukowych. Gdyby dożyła, za miesiąc obchodziłaby 90-te urodziny. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w trzech niejako turach: pierwsza część miała miejsce w kościele protestanckim przy ul. Solidarności, druga to złożenie urny na cmentarzu ewangelickim przy ul. Żytniej, trzecia i ostatnia część to wspomnieniowy wieczór w redakcji „Gazety Wyborczej”.