BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 269
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 8 marca 2010
List otwarty Piotra Marciszuka, prezesa PIK
No i stało się. Ku memu ogromnemu zdziwieniu stanęliśmy z panem Łukaszem Gołębiewskim po dwóch stronach barykady. Zdziwieniu, bo obydwaj stoimy na gruncie ochrony twórczości prawem autorskim. Tym większemu zdziwieniu, że to pan Łukasz broni tezy o bardzo rychłej śmierci książki wydawanej na papierze (ma ona umrzeć, gdy tylko czytniki elektroniczne będą kosztowały złotówkę) i – paradoksalnie – broni teraz książki papierowej tak zaciekle, jak gdyby przyszłość elektroniczna nigdy nie miała nadejść. Ja uważam inaczej …
Poniedziałek, 8 marca 2010
Wydarzenia
Demokracja polega nie tylko na uczestnictwie, aby uczestniczyć, trzeba mieć możliwość głosu. Wydaje mi się, że w wielu sytuacjach członkowie PIK tej możliwości są pozbawiani, ważne dla środowiska sprawy prezes pilotuje samodzielnie, informując zaledwie członków o ich przebiegu, niestety – często w momencie gdy te nabrały już swojego rytmu. Tak jest m.in. w przypadku elektronicznego egzemplarza obowiązkowego, choć podobnie było również w sprawie stanowiska dotyczącego ugody z Google. Prezes informował, nie oczekując od pozostałych członków …
Poniedziałek, 8 marca 2010
Majowe targi książki w Warszawie
No i nadzieje okazały się płonne. Negocjacje, które na początku lutego podjęły dwie organizacje branżowe: Polska Izba Książki i Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książek, nie przyniosły żadnych pozytywnych rozstrzygnięć. Organizatorzy Warszawskich Targów Książki (13-16 maja) i 55. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (20-23 maja) wyraźnie zwarli szyki i robią swoje. 23 lutego Murator Expo podpisał umowę wynajmu sal stołecznego Pałacu Kultury i Nauki w związku z organizacją WTK. „Pałac nie jest tanim miejscem do organizacji targów. …
Poniedziałek, 8 marca 2010
Rozmowa z Agnieszką Schwartz-Vincent członkiem zarządu i dyrektor zarządzającą Macmillan Polska
Z punktu widzenia wydawcy edukacyjnego najważniejsza kwestia to dotarcie do nauczyciela. System dystrybucji Macmillan Polska oparty jest na zespole własnych przedstawicieli. Jak wygląda to w praktyce? W firmie pracuje dwóch menadżerów sprzedaży, Daniel Wyzina w Krakowie i Przemysław Sokołowski we Wrocławiu. Obydwaj zresztą pracują w Macmillanie razem ze mną od samego początku, czyli już dziesięć lat. Jakim obszarem zarządzają?Daniel Wyzina odpowiedzialny jest za Polskę-południe, czyli województwa: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, łódzkie, lubelskie, śląskie, dolnośląskie i opolskie. …
Poniedziałek, 8 marca 2010
„Kapuściński non-fiction”
3 marca, w Dzień Pisarza (a jakże), oficjalnie trafiła do księgarń biografia Ryszarda Kapuścińskiego pióra Artura Domosławskiego, reportera, publicysty, dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Wreszcie – jak sam przyznaje – przyjaciela bohatera swej pracy. Już na dwa miesiące przed premierą wzbudziła pierwsze, dość kontrowersyjne reakcje. Na tydzień przed pojawieniem się w sprzedaży, głównie wskutek protestów wdowy po Kapuścińskim, na drodze sądowej zamierzającej wstrzymać publikację, stała się tematem numer jeden w polskich mediach, przy okazji wymiany zdań konfrontując …
Poniedziałek, 8 marca 2010
Nowy album Adama Bujaka i wydawnictwa Biały Kruk
„Europa krzyżem bogata”, najnowszy album wydawnictwa Biały Kruk, dzieło Adama Bujaka i ks. kard. Stanisława Nagy’ego, miał podwójną premierę. Na spotkanie 12 lutego w krakowskim Pałacu Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 przybyło aż czterech kardynałów. Oprócz gospodarza – kard. metropolity Stanisława Dziwisza – obecni byli kardynałowie: Stanisław Nagy (autor tekstu do albumu), Franciszek Macharski i Marian Jaworski. Obecność tych hierarchów, a także przedstawicieli kultury i polityki, świadczy o randze wydarzenia, jakim była premiera publikacji, która …
Poniedziałek, 8 marca 2010
Felieton
„To, co się dzieje wokół mojej książki – powiada Artur Domosławski w rozmowie z Katarzyną Janowską („Przekrój” nr 9/2010) – to jakieś szaleństwo”. Faktycznie: opublikowanie przez dziennikarza „Gazety Wyborczej” dzieła „Kapuściński non-fiction” zdaje się zaprzątać społeczną uwagę w stopniu równie intensywnym co olimpijski triumf boskiej Justyny. Te dwa szaleństwa w zasadzie zdominowały wszystkie dzienniki oraz tygodniki. Dotychczasowe medialne gwiazdy rozmaitych sejmowych komisji są już passé. Narodowy podziw budzi już nie Beata Kempa, lecz Justyna Kowalczykówna. …