BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 280
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Politycy chcą sprawdzać kontakty wydawców
W okresie letnim przez media przetacza się dyskusja, której motywem przewodnim są ceny podręczników szkolnych. Nie inaczej jest także i w tym roku. Wraz z początkiem sierpnia ruszyła nieformalna ofensywa medialna przeciwko wydawcom edukacyjnym. Mimo wszystko zaskakująca jest skala manipulacji informacjami, przeinaczania faktów, reinterpretacji wydarzeń i rozwiązań przyjętych w przeszłości, czego najlepszym przykładem były promowane przez „Dziennik Gazetę Prawną” rewelacje o przeprowadzanych po cichu zmianach w prawie na korzyść wydawców edukacyjnych. Jak reaguje ministerstwo? Oczywiście …
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Raport e-commerce
W ubiegłym roku na łamach Biblioteki Analiz – i to w kilku odcinkach – prezentowaliśmy zawartość raportu „Internet 2009”, jaki co roku przygotowuje serwis Internet Standard. Ponieważ wiele jego fragmentów dotyczy – pośrednio lub bezpośrednio – naszej branży, bez wahania postanowiliśmy przedstawić Czytelnikom raport tegoroczny, zatytułowany „Internet 2010”. Po raz pierwszy IS zaprezentował zestawienie najważniejszych podmiotów działających w branży internetowej (lub działających także w niej) w oparciu o sprawozdania finansowe. Są w tym wprawdzie dziury …
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Rozmowa z Katarzyną Barczyńską – prezesem Pearson Central Europe
Jakie były okoliczności powstania spółki Pearson Central Europe? Spółka istniejąca pod nazwą Pearson Education Polska odpowiedzialna była za zarządzanie Europą Centralną już od kilku lat. W tym roku zmieniliśmy jedynie nazwę, by wierniej odzwierciedlała zakres naszej działalności. Sam proces tworzenia w Polsce centrum dla Regionu był wieloetapowy i dość złożony. Już w połowie 2003 roku Zarząd Pearson EMA (Europa, Middle East, Africa) zwrócił się do mnie z pytaniem, czy chciałabym pokierować pozostałymi rynkami w Europie …
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 Już dziś rusza przyjmowanie zapisów w wezwaniu na akcje Muzy. Wezwanie ogłosił, w połowie lipca, kwidzyński Kompap. Poligraficzna spółka wezwała do sprzedaży 1.296.851 akcji Muzy,dających 39,16 proc. głosów na WZA po 10,60 zł za sztukę.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 W niedzielę 1 sierpnia minęło dwadzieścia lat od rozpoczęcia działalności przez wydawnictwo Rebis z Poznania. – Jubileusz Rebisu przypada właśnie teraz, chociaż spółkę zarejestrowaliśmy nieco wcześniej, bo w czerwcu 1990 roku – powiedział Bibliotece Analiz Tomasz Szponder, prezes wydawnictwa. Wówczas też przyjęliśmy formalnie dwóch pierwszych pracowników, którymi byli wspólnicy spółki czyli Tadeusz Zysk i ja, a naszym pierwszym wydanym tytułem były książka Colina Wilsona „Pasożyty umysłu” – dodał Tomasz Szponder.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
„W piątek, 23 lipca Sąd Rejonowy w Tarnowie, na rozprawie z wniosku Akrybia sp. z o.o. przychylił się do wniosku spółki, wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu” – czytamy w przesłanym do naszej redakcji komunikacie prezesa księgarskiej firmy Marcina Sorysa. Sąd uznał, że przedstawione przez spółkę projekcje finansowe gwarantują wierzycielom zaspokojenie w większej części ich należności niż w przypadku przeprowadzonej likwidacji spółki.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Liderem sprzedaży wśród dzienników ogólnopolskich pozostaje „Fakt” ze średnim płatnym rozpowszechnianiem w wysokości 453,6 tys. egz. (spadek o 4,5 proc. w stosunku do 2009 roku). Drugie miejsce zajęła „Gazeta Wyborcza” z wynikiem 343,3 tys. egz. (spadek o 11,4 proc.).
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
W tegorocznym Plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2009 zwyciężyła powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na którą oddano 31,76 proc. głosów.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 Stieg Larsson jest pierwszym autorem, który sprzedał ponad milion e-booków w sklepie Kindle Store – poinformowała firma Amazon.com. Nieżyjący już autor stał się pierwszym członkiem Kindle Million Club – klubu autorów, których prace sprzedały się łącznie w liczbie ponad miliona kopii.
Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
 Zapraszamy do lektury lipcowego „Notesu Wydawniczego”, w którym m.in. rozmowa z Michaelem Palinem, autorem książki „W 89 dni dookoła świata”, „Egzotyka okupacyjnej nocy” Piotra Kitrasiewicza oraz Felieton Gościnny: „Tatry wielostronne” Michała Jagiełły.