BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 283
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 20 września 2010
Empik z własnym czytnikiem
„Najbardziej agresywny gracz na polskim rynku księgarskim zacznie sprzedawać elektroniczny czytnik książek. Zaczyna się walka o polski rynek elektronicznych książek” – pisze Vadim Makarenko w tekście „Empik jako pierwszy wchodzi w rynek e-booków” („Gazeta Wyborcza” z 17 września ). W tekście opisuje biznesowe działania firmy Virtualo, której Empik jest współwłaścicielem. Jej przedstawiciele w rozmowach z wydawcami prezentują czytnik Onyx (jego dystrybutorem w Polsce jest Azymut) i zapowiadają rychłe wprowadzenie na rynek własnego czytnika. Dla rynku …
Poniedziałek, 20 września 2010
Brak decyzji rządu, brak decyzji rynku
W ostatnich tygodniach reprezentanci organizacji branżowych spotykali się z przedstawicielami rządu, w celu rzucenia większej ilości światła na centralne działania związane z wprowadzeniem, już za nieco ponad trzy miesiące wyższej stawki podatku VAT na książki. O efektach tych działań informujemy na następnej stronie. W dalszym ciągu branża nie zna jednak szczegółów planowanych regulacji. Wszystkim brakuje także odpowiedzi na najważniejsze – z punktu widzenia normalnego funkcjonowania na rynku – pytania. Zmiany wymuszą na uczestnikach handlowego obrotu …
Poniedziałek, 20 września 2010
Wydawcy partnerem rządu
W poprzednim numerze zapowiadaliśmy spotkanie przedstawicieli branży wydawniczej i rządu, którego celem miała być próba dojścia do kompromisowych rozwiązań legislacyjnych związanych z planami wprowadzenia od stycznia 2010 roku 5-proc. stawki VAT na książki drukowane oraz wysokości podatku odnośnie książek elektronicznych. W ostatnich dwóch tygodniach doszło aż do dwóch takich wydarzeń.Najpierw, 8 września reprezentanci Polskiej Izby Książki, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Izby Wydawców Prasy oraz Biblioteka Narodowej spotkali się z ministrem w kancelarii premiera Donalda Tuska, …
Poniedziałek, 20 września 2010
Rozmowa z Joanną i Pawłem Kwietniami – właścicielami wydawnictwa Galeria Książki
Pierwsza książka i od razu taki bestseller! Jak to się wszystko zaczęło? Paweł Kwiecień: Od dłuższego czasu planowaliśmy założenie wydawnictwa. A bestsellera szukaliśmy trzy lata. Joanna Kwiecień: Wcześniej, przez dziesięć lat, pracowaliśmy z mężem w Empiku, na różnych stanowiskach, gdzie mogliśmy nauczyć się tego zawodu. Czyli Empik ma jednak jakiś pozytywny wpływ na rynek książki. JK: Ma, oczywiście! [śmiech] Stopniowo, zagłębialiśmy się w tę branżę, poznawaliśmy ją. Pojawił się wreszcie pomysł, by wystartować z czymś …
Poniedziałek, 20 września 2010
 Ogłoszono nominacje do trzeciej edycji stołecznej nagrody literackiej. W kategorii „edycja o tematyce warszawskiej” nominowano trzy książki: „Codzienność niegdysiejszej Warszawy” Stanisława Milewskiego (Iskry), „Królestwo Polskie w latach 1815-1840. Warszawa nieodbudowana” Jerzego S. Majewskiego (Veda) i „Między Bagatelą a Zgodą” Andrzeja Zborskiego i Tomasza Markiewicza (NeoMedia). W kategorii literatura dla dorosłych jury wskazało na: „Horrendum” Urszuli Kozioł (Wydawnictwo Literackie), „Moja Warszawa. Powidoki” Marka Nowakowskiego oraz „Cień jaskółki.
Poniedziałek, 20 września 2010
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne sp. z o.o. ogłosiły przetarg ustny w drodze publicznej licytacji na zbycie prawa użytkowania wieczystego działki gruntu położonej w Warszawie, przy ul. Mazowieckiej 2/4, o numerze ewidencyjnym 95/1, obręb 5-03-07 o powierzchni 1146 mkw. wraz z prawem własności posadowionych na niej dwóch budynków stanowiących odrębną własność: budynek biurowy o powierzchni użytkowej 3100 mkw. i magazyn o pow. 85 mkw., dla których jest prowadzona księga wieczysta KW nr WA4M/00162125/0 w X Wydziale Ksiąg Wieczystych …
Poniedziałek, 20 września 2010
Instytut Książki, koordynator obchodów Roku Miłosza w Polsce, uruchomił w środę, 15 września serwis www. milosz365.eu w wersji rosyjskiej i angielskiej.
Poniedziałek, 20 września 2010
Tegoroczna edycja Targów Książki w Krakowie odbędzie się w dniach 4-7 listopada. „Targi Książki w Krakowie rosną w siłę, stąd, przez wzgląd na bardzo duże zainteresowanie Targami, podczas tegorocznej edycji nastąpią reorganizacje przestrzenne.
Poniedziałek, 20 września 2010
Poznaliśmy laureatów X Konkursu Literackiego PTWK zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. W kategorii „poezja” zwyciężyli Magdalena Bielska oraz Przemysław Owczarek, w kategorii „proza” nagrodzono Joannę Bator, w kategorii „esej” Andę Rottenberg,
Poniedziałek, 20 września 2010
Minister Bogdan Zdrojewski wystąpił o zwiększenie kwoty na zakupy książek dla bibliotek w przyszłym roku – z 10 do 15 mln zł. Powiedział o tym w wywiadzie, jaki udzielił „Gazecie Wyborczej”, a opublikowanym w wydaniu z 11-12 września. Przypomnijmy, że na początku tego roku – 13 stycznia – na spotkaniu z przedstawicielami środowiska bibliotekarskiego szef resortu kultury poinformował o zamiarze zwiększenia kwoty na zakupy książek dla bibliotek w 2010 roku. Informacja na temat jej ostatecznego …