BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 284
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji.Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości ok. 20-40 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych.Zainteresowaniem Czytelników cieszą się także działy "Prawnik radzi" oraz porady z zakresu marketingu, promocji itp., w których analizujemy największe i... najmniejsze sukcesy wydawnictw.Całości dopełnia błyskotliwy felieton Andrzeja Nowakowskiego. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (tegorocznym laureatem został WSiP).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie.
W Numerze
Poniedziałek, 4 października 2010
Poszukiwany prezes i członek zarządu
W środę 29 września na Giełdzie Pracy serwisu Rynek-Książki.pl pojawiły się dwa ogłoszenia wydawnictwa Langenscheidt Polska. Ciekawostkę stanowi fakt, że obydwa dotyczą bardzo ważnych, strategicznych wręcz funkcji w firmie: prezesa zarządu oraz dyrektora marketingu i rozwoju, który miałby pełnić także funkcję członka zarządu.
Poniedziałek, 4 października 2010
©POLAND – minęło 10 lat
W mediach branżowych – a i na wydawniczych salonach – jakoś się o tym nie wspomina, a przecież w tym roku mija dziesiąta rocznica naszego wystąpienia na Targach Książki we Frankfurcie w roli gościa honorowego (13-18 października 2000).Rok temu przeprowadzałem się. I jak to przy przeprowadzkach bywa, robiłem porządki w szufladach. W jednej z nich natknąłem się na kasetę wideo z napisem wołami „Frankfurt 2000”. Skorzystałem z wyśmienitej okazji, by zrobić sobie antrakt w żmudnej, …
Poniedziałek, 4 października 2010
Rozmowa z Agnieszką Tokarczyk – prezesem wydawnictwa Nasza Księgarnia
Jaka jest sytuacja Naszej Księgarni? Sytuacja jest dobra. Mieliśmy dwa lata stagnacji, ale teraz idziemy do przodu. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy 40 proc. wzrostu sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku, czyli o 1,1 mln zł więcej. Co stoi za takim wzrostem?Zmiana oferty. Na czym konkretnie polegała? Wydajemy więcej dla młodzieży i dorosłych, a mniej dla dzieci. Obecnie literatura dla dorosłych stanowi ok. 30 proc. produkcji, dla dzieci młodszych 15 proc. W 2009 roku sprzedaż oferty …
Poniedziałek, 4 października 2010
 „Oczekuję, że w najbliższym czasie, zgodnie z zasadami, zarząd Muzy poinformuje o zwołaniu NWZA” – stwierdził w połowie września, w rozmowie z portalem Parkiet. com Waldemar Lipka, prezes i największy udziałowiec Kompapu. Kwidzyńska firma ma ponad 38 proc. kapitału wydawnictwa, uprawniających do 33,02 proc. głosów na WZA.
Poniedziałek, 4 października 2010
 W „Rzeczpospolitej” ukazał się tekst Karola Manysa „Co posłowie szykują Polakom”. Materiał poświęcony jest planom prac legislacyjnych parlamentu na ostatni kwartał tego roku. Znalazły się w nim m.in. zapowiedzi planów klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, które dotyczą branży wydawniczej.
Poniedziałek, 4 października 2010
 „Dziennik Gazeta Prawna” objął patronatem 4. Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia 2010, które odbędą się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej w dniach 20-22 października.
Poniedziałek, 4 października 2010
 Bibliotekarze apelują, aby część sum uzyskanych przez Skarb Państwa ze zwiększenia podatku VAT na książki do 5 proc. przeznaczyć na zakupy biblioteczne. Chcą, by zrekompensować w ten sposób czytelnikom oczekiwany wzrost cen książek – poinformował serwis www.czytelnia.onet.pl. W tekście przytoczone zostały najważniejsze tezy apelu podpisanego przez Elżbietę Stefańczyk – przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Poniedziałek, 4 października 2010
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła 23 września tekst uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.
Poniedziałek, 4 października 2010
 Wydawnictwo Wiedza i Praktyka otrzymało certyfikat Firma Przyjazna Klientowi przyznany drugi rok z rzędu. Certyfikat nadaje Instytut Zarządzania za prowadzenie proklienckiej polityki relacji z klientami i otoczeniem firmy. Model ewaluacji firmy w programie Firma Przyjazna Klientowi składa się z dwóch uzupełniających się części: analizy polityki i procedur relacji z klientami oraz oceny ich wdrożenia.
Poniedziałek, 4 października 2010
 Jak poinformował Dom Wydawniczy Rebis, książka „Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert osiągnęła w Polsce łączny nakład 240 tys. egz.