BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 286
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 7 lutego 2011
Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło dwa podmioty do ograniczonego badania spółki i złożenia wiążących propozycji warunków umowy zakupu akcji białostockiej drukarni.
Wtorek, 2 listopada 2010
Od dziewięciu lat dziennik „Rzeczpospolita” przygotowuje rankingi największych przedsiębiorstwa w Polsce, skupiając się na prezentacji 500 największych firm działających na rodzimym rynku. Dla pełniejszego oglądu sytuacji od pewnego czasu przygotowywana jest także „Lista 2000”. Podczas prac nad najnowszą edycją raportu z redakcji dziennika wysłano 5000 ankiet elektronicznych i ponad 3500 drogą pocztową. Odpowiedzi udzieliło ok. 1800 firm, dodatkowo dziennikarze sprawdzili także m.in. sprawozdania finansowe wszystkich spółek publicznych oraz oparli się na raportach finansowych dostarczonych przez …
Wtorek, 2 listopada 2010
Raz jeszcze zapraszamy na przygotowane przez nas wydarzenia, które odbędą się podczas 14. Targów Książki w Krakowie (4-7 listopada). Już w czwartek, 4 listopada o godz. 13 w sali nr 2 rozpocznie się dwugodzinne spotkanie, które zainicjuje dyskusja na kanwie najnowszego wydania „Rynku książki w Polsce” zatytułowana „Czy spotka nas coś gorszego niż VAT?”. W drugiej części nastąpi ogłoszenie wyników rankingu drukarń dziełowych „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” (sponsorem głównym uroczystości jest firma ITC Polska), a w …
Wtorek, 2 listopada 2010
Na marginesie dyskusji o stawkach VAT
Wejście od 1 stycznia 2011 roku 5 proc. stawki podatku VAT dla książek drukowanych opatrznych numerem ISBN oraz dla e-booków utrwalonych na nośnikach fizycznych, podczas gdy e-booki przesyłane internetem traktowane będą jako usługa elektroniczna (stosować do nich będziemy prawdopodobnie stawkę podstawową VAT 23 proc.), skłania do przyspieszenia prac nad nową definicją książki, która na przyszłość ustrzeże nas od podobnych absurdów fiskalnych, ale też bardziej odpowiadać będzie współczesnym tendencjom, w szczególności związanym z digitalizacją zasobów kulturowych, …
Wtorek, 2 listopada 2010
Rozmowa z Kamilem Witkowskim – właścicielem i prezesem Wydawnictwa Nowy Świat
W ostatnich dniach Wydawnictwo Nowy Świat wprowadziło do sprzedaży książkę Roberta Sochy „Nie chodziło o okup”. Jak będąc małym wydawcą zdobywa się i wydaje tak „gorący” tytuł? Wymaga to dużej aktywności i pracy. Szansą dla małego wydawcy jest właśnie znalezienie pojedynczych hitowych tytułów. Z prostego rachunku ekonomicznego wynika, że taka firma nie jest w stanie wydać 200 tytułów rocznie w średnich rynkowych nakładach, które przyniosą wysoki obrót. Do tego potrzebny jest duży kapitał…I to w …
Wtorek, 2 listopada 2010
 Księgarnia internetowa Amazonka.pl rozpoczęła sprzedaż e-książek: audiobooków w formacie mp3 i e-booków w formatach PDF i ePUB. Format PDF przeznaczony jest do czytania na komputerach i laptopach, ePUB dedykowany jest dla czytników elektronicznych. Sprzedaż opiera się na współpracy z firmami Virtualo.pl i Audioteka.pl. Pobranie pliku z książką jest możliwe w ciągu kilku minut po złożeniu zamówienia. Amazonka proponuje prawie 10 tys. tytułów w tych formatach. Książka w postaci pliku do pobrania oferowana jest klientom kupującym …
Wtorek, 2 listopada 2010
 Miesięcznik „Poligrafika” podał informację o tym, że akcjonariusze Łódzkiej Drukarni Dziełowej SA podjęli 29 września br. decyzję o jej likwidacji. Większościowym akcjonariuszem było w niej wydawnictwo Kurpisz, stanowisko prezesa zarządu, a obecnie likwidatora, sprawuje  Anna Kurpisz. To firma z długą tradycją, powstała w XIX wieku, po wojnie znacjonalizowana, zaś w 1995 roku ponownie sprywatyzowana.
Wtorek, 2 listopada 2010
4 października została przyznana w Niemczech nagroda za książkę roku 2010 „Tauben fliegen auf“ (Gołębie odlatują). Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Jung und Jung. Nagrodę wręczono autorce Melinda Nadj Abonji. Autorka w swoim dziele opowiada historię serbsko-węgierskiej rodziny Kocsis, która wyemigrowała do Szwajcarii i próbuje zbudować sobie tam nowe życie. Powieść Melindy Nadj Abonji to jedna z najważniejszych książek niemieckojęzycznych 2010 roku. Drukiem książki zajęła się firma CPI Moravia.
Wtorek, 2 listopada 2010
 Nowy prezes w Follaku Dariusz Domagalski zastąpił Grzegorza Bieleckiego na stanowisku prezesa firmy poligraficznej Follak
Wtorek, 2 listopada 2010
Jakiś czas temu do wydawców-użytkowników serwisu www.rynek-ksiazki.pl skierowaliśmy pytanie o planowany sposób ustalania cen książki po 1 stycznia 2011. Większość, czyli 259 respondentów (60,8 proc.) zadeklarowała, że zamierza doliczać podatek VAT (5 proc.) do dotychczasowej ceny. Blisko jedna czwarta odpowiadających (23,5 proc.) stwierdziła natomiast, że jest gotowa przyjąć na siebie dodatkowe obciążenie podatkowe i utrzymać dotychczasową cenę dla klienta, odliczając od niej podatek VAT. Na trzeci wariant odpowiedzi na postawione przez nas pytanie i pozostawienie …